Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Bartek Zwycięzca - streszczenie

przekonaniach Słowika, czynnie wspierającego Niemców. Rankiem jeńcy zostają rozstrzelani.

Wiosną Bartek Słowik powraca do rodzinnego domu. Magda z przerażeniem zauważa zmiany w zachowaniu męża, wtrącającego do swych wypowiedzi niemieckie i francuskie słówka. Weteran wojenny odbywa triumfalny pochód do karczmy, gdzie raczy miejscowych chłopów opowieściami o swoich przygodach na froncie. Relacje Bartka budzą podziw młodych i zadumę starszych gospodarzy. Jeden z nich trafnie zauważa, że wygrana Niemców może Polakom tylko zaszkodzić. Zaperzony Bartek rozpoczyna kłótnię przekonując zebranych o własnej racji. Spór przerywa pojawienie się Magdy. Kobieta głośno skarży się na głupotę i zaślepienie męża, wyganiając go do domu.

Po kilku dniach okazuje się, że schorowany weteran nie ma sił, by zająć się gospodarstwem. Większość obowiązków spada na głowę Magdy. Dodatkowe upokorzenie spotyka małego Franka, syna Bartka. Zapłakany chłopiec opowiada rodzicom o policzku wymierzonym mu przez niemieckiego nauczyciela, pana Boege. Słowik postanawia wytłumaczyć zajście i udaje się do pedagoga na rozmowę. Ten, wzburzony pretensjami chłopa, wyzywa go i prowokuje bójkę. Bartek nie pozostaje dłużny wsadzając Niemca do beczki z wodą. Na ratunek rodakowi spieszą niemieccy koloniści. Pobitemu Bartkowi udaje się uciec, ale po kilku dniach zostaje aresztowany przez żandarmerię i skazany na trzy miesiące więzienia. Rodzina Słowika musi też zapłacić nauczycielowi wysokie odszkodowanie. Zrozpaczona Magda zaciąga pożyczkę u Niemca Justa i udaje się po pomoc do miejscowego dziedzica.

Dziedzic Jarzyński, po ślubie z zamożną szlachcianką, powraca do rodzinnego domu i postanawia wystartować w wyborach. Aby mieć szanse na mandat poselski, musi zjednać sobie przychylność chłopów. Dzięki nowym okolicznościom


Komentarze

    9 + 9 =