Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Wujaszek Wania - Motyw wsi

W dramacie odnajdziemy dwa obrazy wiejskiego życia. Pierwszy – idealistyczny – pojawia się w wypowiedziach doktora Astrowa. Mężczyzna jest znany ze swego zamiłowania do przyrody. Mieszka na odludziu, gromadzi stare mapy okolic, z uporem sadzi nowe drzewa (za co zresztą otrzymuje kolejne dyplomy i nagrody). Wierzy w to, że obcowanie z przyrodą może uzdrowić skołataną, ludzką duszę. W dzisiejszych czasach postawę tego bohatera nazwalibyśmy proekologiczną. Z drugiej strony Astrow nie ma złudzeń, że jego rodacy maniakalnie niszczą to, co zostało im dane przez naturę. Zupełnie inne podejście mają pozostali bohaterowie dramatu. W ich oczach doktor ze swą miłością do przyrody wydaje się co najmniej dziwakiem.

Dla Iwana i Soni życie na wsi oznacza ciężką, niewdzięczną pracę i walkę o godny byt. Wiejska egzystencja jest też udręką dla Heleny, która w gruncie rzeczy nigdy nie pracowała i profesora, zupełne oderwanego od rzeczywistości. Dla każdego z nich wieś kojarzy się jedynie z brudem, błotem i nędzą miejscowych chłopów. Po wielkiej kłótni o majątek profesorska para postanawia zrezygnować z „uroków ziemiańskiego życia” i przeprowadzić się do Charkowa.