Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Powracająca fala - Znaczenie tytułu

Tytuł opowiadania, „Powracająca fala” jest nierozerwalnie związany z problematyką moralną tekstu. Poczciwy, bardzo religijny pastor ostrzega Adlera przed skutkami zła, którego sprawcami są on i jego syn. Wyjaśnia: „Kiedy złe czy dobre upadnie na świat, powstają koło niego fale coraz większe i idą dalej, a dalej...”. Mówi także przyjacielowi wprost, że źle wychował syna, że długi Ferdynanda to pierwsza fala, obniżenie płac robotnikom i zwolnienie lekarza zakładowego to druga fala, a śmierć Goławskiego – trzecia, nieporządki w fabryce i opisy w gazetach, wypędzenie robotników, procesy – to kolejne.

Pastor zastanawia się też, jakie będą dalsze skutki takiego postępowania. Kończąc swoją wypowiedź – przestrogę, pastor upomina: „Nieszczęście może wrócić...”, ale Adler nic sobie nie robi ze słów przyjaciela. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest sprawcą zła, które rozlewa się i obejmuje coraz szersze kręgi. Zakończenie opowiadania przynosi spełnienie zapowiedzi pastora: „Fala krzywdy wróciła”.