zmarłego, o zwięzłym stylu i formie.
Oda– utwór o charakterze panegirycznym lub dziękczynnym i patetycznym stylu. Sławi jakąś postać, zdarzenie, ideę.
Pieśń– utwór pierwotnie śpiewany z akompaniamentem muzycznym, z czasem usamodzielnił się.
Tren– gatunek poezji żałobnej o podniosłym charakterze, opisujący żal spowodowany śmiercią bohatera, wychwala też jego zasługi i czyny. Poświęca się go komuś powszechnie szanowanemu i uznanemu.
Bajka– krótki utwór pisany prozą lub wierszem, ma charakter dydaktyczny, na końcu zawiera pouczenie moralne. Bohaterami są personifikowane zwierzęta lub ludzie. Historia zawarta w utworze jest pretekstem do przekazania prawd ogólnych.
Najważniejsi twórcy i ich dzieła:
Homer
-
„Iliada”
Poemat składa się z 24 ksiąg, pisany jest heksametrem daktylicznym. Treścią utworu jest pięćdziesiąt ostatnich dni wojny trojańskiej. Autor skupia się na wybranych epizodach, związanych z konfliktem między Achillesem a Agamemnonem.
Agamemnon, bez zgody Achillesa, zabiera jego ulubioną brankę o imieniu Bryzejda. Wściekły wojownik rezygnuje z dalszego uczestnictwa w wojnie, bez niego zaś wygrana Greków jest niemożliwa. Agamemnon podejmuje dalszą walkę, ale ponosi jedynie klęski i sam zostaje ranny. Achilles wysyła w zastępstwie swojego przyjaciela Patroklesa, pożyczając mu swoją zbroję. Hektor, trojański wojownik, zabija go, myśląc, iż pokonuje słynnego Achillesa. Zrozpaczony grecki wojownik postanawia pomścić przyjaciela i przystępuje do walki. Staje do pojedynku z Hektorem i po długiej walce zabija go a następnie bezcześci jego zwłoki przez 12 kolejnych dni. Dopiero wtedy, pod wpływem błagań króla Priama, ojca pokonanego wojownika, godzi się wydać jego ciało Trojańczykom. Hektor zostaje pogrzebany.
„Iliada” jest