Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Apokalipsa św. Jana - streszczenie

Jest określana jako jedna z najbardziej tajemniczych i trudnych do zrozumienia ksiąg Nowego Testamentu. Jest ona pełna symboliki, przez co jest interpretowana na wiele sposobów. Do tematyki Apokalipsy nawiązywali chętnie twórcy czasów wojny i okupacji, nadając swym obrazom wymiar bardziej tragiczny i bardziej symboliczny.

Apokalipsa św. Jana jest dramatyczną wizją końca świata. Jest to jedyna księga w której zawarty jest opis Sądu Ostatecznego oraz wizja nowego świata po upadku świata ziemskiego.


Autor księgi ma objawienie, w którym Bóg przekazuje przyszłość świata i ludzkości. Adresatami Księgi jest siedem kościołów Azji Mniejszej, nad którymi Apostoł sprawował opiekę. Pierwsza część widzenia składa się z siedmiu listów kierowanych do przedstawicieli poszczególnych kościołów w Azji – Efez, Smyrna, Pergamon, Tiatyra, Sardes, Filadelfia, Laodycea. Następnie Jan opisuje obraz Boga jaki mu się objawił w jego widzeniu – Bóg zasiada na tronie dookoła którego zasiada 24 Starcówi 4 zwierzęta. Przed tronem pojawia się anioł, który nakazuje otwarcie świętej księgi, lecz jedynym godnym tego czynu okazuje sięBaranek jakby zabity z siedmioma rogami i siedmioma oczyma. Otwieraon księgę zapisaną wewnątrz i na odwrocie, zapieczętowaną na 7 pieczęci. Baranek po kolei otwiera pieczęcie – wraz z otwieraniem ich, oczom Apostoła jawi się sześć zwierząt – sześć koni, które symbolizują wojnę, niesprawiedliwość, głód oraz śmierć. Następnie Apostoł widzi jak u tronu zjawia się sto czterdzieści cztery tysiące postaci w białych szatach. Symbolizują oni poszczególne pokolenia synów Izraela, które się nawróciły. Następnie Apostoł opisuje otwarcie siódmej pieczęci: A gdy otworzył pieczęć siódmą zapanowała w niebie cisza jakby na pół godziny. (…) A siedmiu aniołów wniosło siedem trąb, by zKomentarze

    8 + 9 =    
~ 774141
2023-03-26 15:23:06
Cześć!
Μóϳ рrzеkaz jeѕt zbyt konkrеtnу (lepiеj powіеdziеć od razu).
Κochаm dziewсzynу, zwłаѕzcza tе złe
Мam 27 lat, Еmma
Ѕzukаm powаżnegо і gorąсеgо związku...
Ԝ każdym razіe mój рrоfil jеst tutаϳ: http://buttpesnealeazagneo.tk/idn-28759/
~ 539247
2023-03-24 05:53:20
Ѕtwórz jеϳ klоnа w tеj grzеǃǃ! http://thiedarisywi.ga/prd-13434/
Ι piеprzyć ją bez ogrаnісzeń, tak jak zаwsze сhсiałeś. Оna ci niе odmówiǃ
Jeślі сhceѕz, ріеprz niе tylko ją, аlе takżе jeϳ dzіewсzуnę. Jеdnоcześnieǃ
... а może chсeѕz, żeby сіę рrzelеciаłа? :)
~ tak
2021-11-23 18:21:04
ok ale nikt nie pytał