Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Syzyfowe prace - streszczenie


Rozdział IOśmioletni Marcin Borowicz zostaje przez rodziców oddany do szkoły przygotowawczej w Owczarach. Matka i ojciec odwożą chłopca do szkoły, gdzie nauczyciel ma przygotować go do egzaminów do gimnazjum. Marcin nie chce rozstawać się z rodzicami, nowe miejsce nie podoba mu się, próbuje uciekać. Nauczycielskie małżeństwo oraz ich dom także nie budzi sympatii młodego Borowicza. Marcin jest świadkiem targów, jakie rodzice prowadzą z żoną nauczyciela, w sprawie kosztów jego edukacji. Ojciec zgadza się dostawami drzewa, pszenicy i mąki zapłacić za pobyt syna w szkole. Marcin stopniowo przyzwyczaja się do pobytu w szkole, do osoby nauczyciela, pana Ferdynanda Wiechowskiego i lekcji, prowadzonych w języku rosyjskim. Uczęszczają na nie dzieci okolicznych chłopów. Początkowo Marcin nic nie rozumie, ale powoli zaczyna robić postępy.


Rozdział II.


Mijają dwa miesiące pobytu Marcina w szkole. Chłopiec umie już czytać po rosyjsku i pisać dyktanda w tym języku. Spora w tym zasługa lekcji, jakie nauczyciel odbywa z Marcinem codziennie po południu. Chłopiec uczy się czytania, rozbioru gramatycznego zdania, rachunków, religii oraz kaligrafii. Wielkim wydarzeniem w życiu szkoły w Owczarach staje się wizytacja dyrektora. Nauczyciel uczy dzieci rosyjskich pozdrowień i chóralnego śpiewu, a dwóch najbardziej rozgarniętych uczniów – wyliczania członków rodziny carskiej. Budynek szkolny zostaje gruntownie posprzątany i umyty. Pani Wiechowska szykuje potrawę z zająca i pieczeń wołową. Na czas wizyty dyrektora naczelnika Marcin otrzymuje polecenie ukrycia się w komórce. Wizytator wkracza do szkoły i odpytuje dzieci – początkowo wszystko układa się świetnie, szkolny prymus Michcik daje popis czytania i opowiadania rosyjskiej bajki. Ale kolejnemuKomentarze

    8 + 3 =    
~ Wercia????
2022-04-05 20:56:31
Naprawdę kocham tą stronę ♥️????
~ Ania UwU
2021-10-05 10:23:32
okej, wiem o co teraz chodziło
~ P.N
2021-10-05 10:22:49
spoko