Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Quo vadis - Znaczenie tytułu

Tytuł powieści nawiązuje do spotkania Chrystusa z apostołem Piotrem uciekającym z Rzymu przed prześladowaniami. Piotr zapytał wówczas Jezusa: „Dokąd idziesz, Panie” („Quo vadis, Domine”), na co Chrystus odpowiedział, że idzie do Rzymu go zastąpić („Gdy ty opuszczasz lud mój, do Rzymu idę, by mnie ukrzyżowano raz wtóry”). Kiedy Piotr usłyszałem te słowa postanowił powrócić – zginął męczeńską śmiercią.

Pomysł ten zaczerpnął Sienkiewicz z dzieła „Dzieje Piotra”, które powstało pod koniec II w. n.e, będącego źródłem wielu legend. Tytuł powieści zatem, skrócony o ostatni człon: „Domine”, jest nie tyle pytaniem skierowany do Jezusa, co do nas samych.

W powieści został ukazany Rzym za czasów panowania cesarza Nerona, który jawił się jako przywódca tchórz, degenerat i obłudnik oraz prześladowca chrześcijan, których oskarżył o podpalenie Rzymu, za którym stał nie kto inny, jak on sam.