Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Quo vadis - Charakterystyka Marka Winicjusza

    Marek Winicjusz jest głównym bohaterem powieści Henryka Sienkiewicza o tytule „Quo vadis”. Akcja utworu rozgrywa się w czasach starożytnego Rzymu, za panowania cesarza Nerona. Czas ten był okresem rozprzestrzeniania się wiary chrześcijańskiej na terenach Cesarstwa Rzymskiego, ale także zaowocował wieloma męczeńskimi śmierciami wyznawców nowej wiary, którzy popadli w niełaskę, ponieważ oskarżano ich o podkopywanie autorytetu władcy, a wkrótce o podpalenie Rzymu.
    Winicjusza poznajemy jako młodego, przystojnego patrycjusza – augustiana. Jest bogaty, posiada wspaniały dom i wielu niewolników, których, zgodnie z powszechną praktyką, traktuje jak ludzi gorszej kategorii. Życie spędza na zabawach i dworskich ucztach, nie zna żadnych ograniczeń moralnych i nie widzi nic złego w prowadzeniu takiego stylu życia. Kiedy powraca do Rzymu z wojny, w domu innego patrycjusza, Aulusa Plaucjusza, poznaje piękną Ligię, zakładniczkę ze słowiańskiego plemienia Ligów. Uroda tej dziewczyny oszołomiła go do tego stopnia, że postanowił zdobyć tę piękność za wszelką cenę. Jest przyzwyczajony do osiągania wyznaczonych celów i nie wyobraża sobie, że owa niewiasta może mu się sprzeciwić. Przekonuje się o tym dopiero wtedy, kiedy nie chce ona zostać kochanką patrycjusza i z pomocą Ursusa ucieka.
    Reakcja na wieść o odbiciu dziewczyny jest gwałtowna, co świadczy o skłonności do okrucieństwa bohatera. Decyduje się, na przekór uciekinierce, odnaleźć ją i zmusić do uległości wobec siebie, nawet jeżeli będzie musiał posłużyć się siłą. W ten sposób pokazuje, że nie różni się niczym od innych patrycjuszy rzymskich, którzy nawykli do wykorzystywania słabszych. Wynajmuje Chilona Chilonidesa, który wkrótce odkrywa, że Ligia i Ursus są chrześcijanami oraz przekazuje Winicjuszowi


Komentarze

    2 + 7 =