Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Quo vadis - streszczenie

jednak wybacza Chilonidesowi.

Młody patrycjusz rozmyśla nad zachowaniem Glaukusa, który potrafił wybaczyć tak wielkie zło, jakie uczynił mu Chilon. Dochodzi do wniosku, że głoszona przez apostoła Piotra nauka musi mieć wielką siłę, jakiej nie widział w żadnej innej religii. Ursus opowiada Winicjuszowi o sobie i swojej pani. Marek dowiaduje się, że olbrzym nie jest niewolnikiem, a służącym. Słyszy o Ligach, którzy zamieszkiwali lasy i cechowali się wielką siłą. Pod wpływem otaczających patrycjusza ludzi jego miłość zaczyna się zmieniać - nie cechuje jej jedynie pożądanie, ale także poczucie duchowej więzi z ukochaną. Ligia także odczuwa miłość, a potęguje ją jeszcze dodatkowo widoczna przemiana obiektu jej uczuć. Winicjusz widzi, że nie jest obojętny dziewczynie, co zachęca go do polepszenia swego postępowania. Pewnego razu odwiedzają ich apostołowie Piotr i Paweł. Marek uczestniczy w spotkaniu z nimi i bierze udział w dyskusji. Wkrótce okazuje się, że Ligia i Winicjusz nie mogą już dłużej zamieszkiwać u Miriam. Winicjusz powraca do swego domu.

Patrycjusz zastaje własnych niewolników ucztujących w jego pokojach. Wpada w gniew i chce ich ukarać, ale jakieś nowe uczucie każe mu opanować się. Zamyka się w bibliotece i nie opuszcza jej przez trzy dni. Służący byli przerażeni, ponieważ obawiali się, że ich pan obmyśla jakąś straszną karę. Okazuje się jednak, że Winicjusz po wyjściu z biblioteki oznajmia, że przebacza swym sługom, a oni niech naprawią swoje winy przez dobrą służbę. Uczynił to na próbę - spodziewał się, że służba będzie wykorzystywać jego łagodność, okazało się jednak, że zaczęli pracować lepiej. Odtąd traktuje lepiej ludzi, którzy mu służą. Od czasu do czasu przychodzi do niego Glaukus, który opowiada o tym, co dzieje się z Ligią.

Marek rozważa przyjęcie chrztu,


Komentarze

    4 + 1 =    
~ Fanka Piotrka Żyły!
2022-03-09 19:34:20
Moja ulubiona strona. Jutro mam test. Powieść wsapniała.