Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Quo vadis - streszczenie

chcą wyrzekać się dóbr doczesnych. Całkowicie nie dociera do niego idea znoszenia cierpień, które zadają im nieprzyjaciele, na dodatek wybaczania im i obdarzania ich miłością. Zasłuchanemu Markowi Chilon pokazuje stojącą w tłumie Ligię. Na jej widok młodzieniec zapomniał o całym otaczającym go świecie. Po kazaniu i nabożeństwie Winicjusz i jego towarzysze poszli za Ligią i Ursusem i dotarli do miejsca ich schronienia. Chilon próbował odwieść Winicjusza od planów porwania dziewczyny, ale ten był zdecydowany. Wkradł się z Krotonem do domu. Gladiator miał zabić opiekuna Ligii, jednak ten okazał się silniejszy i to Kroton stracił życie. Ursus odebrał Ligię z rąk Winicjusza. Chciał go zabić, ale dziewczyna upomniała siłacza, używając słów 5. przykazania. Winicjusz był już nieprzytomny. Chilon ukrył się przed domem chrześcijan, a widząc, co się dzieje, postanowił uciec.

Winicjusz po jakimś czasie odzyskuje przytomność i ze zdziwieniem odkrywa, że wciąż znajduje się w domu, w którym mieszka Ligia. Należy on do Miriam. Rannym opiekował się Glaukus, który był lekarzem. Chrześcijanie naradzają się, co powinni czynić - jeżeli ktoś odkryje, że Marek znajduje się w ich domu, zostaną oskarżeni o zabicie gladiatora. Winicjusz zapewnia, że nie będzie próbował już postępować wbrew woli Ligii, ale chciałby być blisko niej. Prosi o odnalezienie Chilona Chilonidesa. Grek przychodzi do niego i otrzymuje od Marka wersję wydarzeń, którą w razie potrzeby ma przywołać - to Kroton zaatakował młodego patrycjusza, a Winicjusz w obronie zabił go. Chrześcijanie zaopiekowali się nim i opatrzyli jego rany. Marek dał Chilonowi tabliczkę z oświadczeniem, że pojechał do Benewentu. Nagle do pokoju wchodzi Glaukus, który natychmiast rozpoznaje Chilona. Dowiaduje się o planowanym zamachu na swoje życie,


Komentarze

    8 + 3 =    
~ Fanka Piotrka Żyły!
2022-03-09 19:34:20
Moja ulubiona strona. Jutro mam test. Powieść wsapniała.