Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Quo vadis - streszczenie

Cezara, umiera. Neron zarzuca Petroniuszowi, że przyczynił się do śmierci jego córki, ponieważ to on sprowadził Ligię. Patrycjusz przekonuje władcę, że nie jest niczemu winien ani on, ani Ligia, ani Aulusowie, i radzi, by napisał o zmarłej córce hymn. Petroniusz jedzie z dworem Nerona do Ancjum, pisuje listy do Winicjusza, by wiedzieć, jak idą mu poszukiwania. Kolejne 6 rozdziałów to listy Winicjusza i Petroniusza.

Aby dowiedzieć się, gdzie przebywa Ligia, Chilon Chilonides przenika środowisko rzymskich chrześcijan. Wspiera ich finansowo (z pieniędzy Winicjusza), czym zdobywa ich zaufanie. Chilon odkrywa miejsce pobytu dziewczyny, ale musi martwić się o własny los, ponieważ do Rzymu przybył Glaukus, którego dawniej sprzedał z całą jego rodziną w niewolę. Sądził, że Glaukus nie żyje, ponieważ ciężko rannego porzucił go na pastwę losu. Teraz postanawia go zabić, a Winicjusz daje mu na ten czyn środki finansowe. Chilon postanowił wykorzystać Ursusa, który wbrew swej posturze i sile jest człowiekiem ufnym i naiwnym. Grek wmawia słudze Ligii, że Glaukus jest synem Judasza, który zmienił swe imię i przybył do Rzymu, by pod pozorem przynależenia do gminy chrześcijańskiej przeniknąć jej szeregi i zdradzić ją. Ursus podejmuje decyzję o zgładzeniu Glaukusa. Ma to uczynić, kiedy wyznawcy Chrystusa zbiorą się na spotkaniu z apostołem Piotrem. Ma ono nastąpić wkrótce. Marek Winicjusz, słysząc o planie siłacza, postanawia udać się na to spotkanie, ponieważ jest pewien, że będzie na nim Ligia. Bierze ze sobą gladiatora Krotona, by mieć pewność, że Ursus nie zapobiegnie porwaniu dziewczyny.

Marek wyrusza na spotkanie w towarzystwie Chilona Chilonidesa i gladiatora. Wysłuchuje nauk apostoła i po części dziwi im się, po części uznaje je za zwyczajne zasady. Nie rozumie, dlaczego chrześcijanie


Komentarze

    3 + 2 =    
~ Fanka Piotrka Żyły!
2022-03-09 19:34:20
Moja ulubiona strona. Jutro mam test. Powieść wsapniała.