Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Quo vadis - streszczenie

Marek traci nadzieję na uwolnienie ukochanej, ale liczy na to, że spotka się z nią po śmierci. W dniu, kiedy dziewczyna ma ponieść śmierć, przychodzi na igrzyska. Na arenie stoi Ursus, wkrótce dołącza do niego byk, na którego grzbiecie leży, przywiązana do rogów, naga dziewczyna. Winicjusz rozpoznaje swą ukochaną. Ursus walczy ze zwierzęciem, po długich zapasach z bykiem skręca mu kark. Publiczność jest zachwycona siłą i odwagą mężczyzny, żąda łaski dla Ursusa i pięknej dziewczyny. Neron nie chce się zgodzić, ale Petroniusz unosi swój kciuk skierowany w górę. Władca wie, że nie może postąpić przeciwko woli ulubieńca Rzymu, więc wykonuje ten sam gest. Marek wbiega na arenę, zrzuca z siebie tunikę i okrywa ukochaną.
    
Winicjusz zabiera dziewczynę do swojego domu. Ligia po długim czasie zdrowieje i oboje postanawiają wyjechać na Sycylię. Petroniusz w tym czasie pojechał z Neronem i resztą dworu do Achai. Władca coraz mniej lubi Petroniusza, ponieważ zauważa w jego oczach pogardę dla siebie. Tigellin podburza cesarza przeciwko patrycjuszowi.
    
Piotr postanawia opuścić Rzym, ponieważ nałożono na niego wyrok śmierci i jest poszukiwany przez żołnierzy. Spotyka Chrystusa, który kieruje się w stronę Wiecznego Miasta. Piotr zadaje mu pytanie: "Quo vadis, Domine?" - "Dokąd idziesz, Panie?", na co Zbawiciel odpowiada, że jeżeli Piotr opuszcza Rzym, to On musi teraz tam się udać, by nauczać ludzi. Piotr odczytuje myśl Pana i powraca do Rzymu. Wiadomość o cudownym spotkaniu sprawiła, że więcej ludzi uwierzyło w nową wiarę. Wkrótce jednak Piotr i Paweł zostają złapani i skazani na śmierć. W drodze na wykonanie wyroku żegnają ich tłumy Rzymian.
    
Dochodzi do spisku Pizona, który wywołuje wściekłość Cezara. Skasuje on na śmierć wielu dostojników. Petroniusz domyśla się, że i


Komentarze

    6 + 1 =    
~ Fanka Piotrka Żyły!
2022-03-09 19:34:20
Moja ulubiona strona. Jutro mam test. Powieść wsapniała.