Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Quo vadis - streszczenie

ponieważ wychwala jego twórczość. Neron ceni sobie opinię Petroniusza i uważa, że tylko on jest w stanie go zrozumieć. Pewnej nocy zdradza mu tajemnice, których dotąd nikomu nie powierzył. Wykorzystując swą pozycję patrycjusz otrzymuje dla Marka zgodę na wyjazd do Rzymu i rozkaz ślubu z Ligią. Marek ma zakaz przybycia na dwór bez ślubnego pierścienia na palcu. Tę decyzję ogłasza w obecności Poppei, o co zadbał Petroniusz, by w ten sposób uchronić się przed jej ewentualną zemstą.
    
Któregoś razu występ Nerona zostaje przerwany zjawieniem się posłańca. Przynosi on straszną wiadomość - Rzym płonie. Cezar jest z tego zadowolony i wygłasza opinię, że widok płonącego miasta natchnie go do zakończenia swego dzieła o Troi. Winicjusz pędzi do Rzymu, by upewnić się, czy Ligia jest bezpieczna. Ogień nie opanował jeszcze Zatybrza, na którym mieszkała, więc próbuje tam dotrzeć, przedzierając się między zrozpaczonymi mieszkańcami. Dom dziewczyny zastaje opuszczony. Boi się o ukochaną, ale trzyma się myśli, że Ursus na pewno dobrze się nią opiekuje. Spotyka Chilona, który wie, dokąd udała się dziewczyna. Marek jest mu wdzięczny i obiecuje za tę informację dom z winnicą. Grek doprowadza do do apostoła Piotra, u którego młody patrycjusz natychmiast przyjmuje chrzest.

Neron powraca do Rzymu, by moc obserwować zagładę Wiecznego Miasta. Ludzie roznieśli między sobą plotki, że to on podpalił stolicę. Grożą cesarzowi, który musi uciec się do pomocy legionistów. Petroniusz uspokaja lud obietnicami, że następnego dnia poszkodowanym zostaną rozdane środki do życia. Ostrzega Cezara, że nastroje w mieście są bardzo złe i trzeba szybko coś zrobić. Neron uznaje, że trzeba pokazać ludowi winnych pożaru. Chce wydać Tigellina, któremu zlecił podpalenie, ale ten grozi buntem wojska. Radzi, by oskarżyć


Komentarze

    9 + 5 =    
~ Fanka Piotrka Żyły!
2022-03-09 19:34:20
Moja ulubiona strona. Jutro mam test. Powieść wsapniała.