Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Quo vadis - streszczenie

znajdą już wspólnego języka. Obawiał się, że Poppea może chcieć zemścić się na Marku i pomyślał o wysłaniu go w podróż, by nie dosięgnął go gniew królowej. Przyszło mu też do głowy, że mógłby podsunąć Neronowi pomysł wyrzucenia chrześcijan z miasta, co sprawiłoby, że Marek wyjechałby za ukochaną. Winicjusz wkrótce otrzymuje od cezara zaproszenie do Ancjum. Nie może go odrzucić, bowiem grozi to śmiercią. Petroniusz wie, że za zaproszeniem stoi Poppea.
    
Do domu młodego patrycjusza przychodzi Chilon Chilonides, który opowiada, że został okradziony i teraz cierpi z biedy i głodu. Mówi, że odnalazł Ligię i może zaprowadzić do niej Marka, który będzie mógł porwać ukochaną. Winicjusz jest oburzony i karze Chilona chłostą, jednak później karmi go i prosi, by zaprowadził go do Ligii. Pod domem, w którym mieszka dziewczyna, daje Chilonowi zapłatę i ostrzega, że jeżeli ten będzie dalej śledził chrześcijan, spotka go kara.
    
Ligia mieszka w domu nieopodal Miriam. Winicjusz zastaje u niej apostołów i Glaukusa. Rozmawia z nimi, opowiada o swojej miłości do dziewczyny i o rozterkach duchowych, które posiada. Mówi, że co prawda nie jest chrześcijaninem, ale już nie czyni wielu rzeczy, które ganią wyznawcy tej religii. Oznajmia, że chce zgłębić nauki Chrystusa, co raduje apostoła Piotra. Posyła po Ligię, która jest zaskoczona widokiem mężczyzny, którego kocha. Piotr pyta, czy darzy ona Winicjusza uczuciem, ona zaś przytakuje. Piotr błogosławi ich miłość. Marek wyznaje Ligii, że kocha ją od czasu, gdy ujrzał ją w domu Aulusa i zawsze pragnął być jej mężem. W końcu dziewczyna przyjmuje oświadczyny patrycjusza.
    
Szczęśliwy Winicjusz wraca do domu, po drodze spotykając Petroniusza w lektyce. Jego wuj jest wykończony nocą, którą spędził w pałacu. Marek zaprasza go do siebie i oświadcza,


Komentarze

    4 + 10 =    
~ Fanka Piotrka Żyły!
2022-03-09 19:34:20
Moja ulubiona strona. Jutro mam test. Powieść wsapniała.