Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Quo vadis - streszczenie

ponieważ nauka, którą poznał, wydaje mu się dobra i dzięki zostaniu chrześcijaninem mógłby złączyć się z Ligią. Glaukus jednak mówi, że chrzest to poważna decyzja i nie powinna posłużyć tylko zdobyciu miłości, ponieważ wcale nie musi być jej gwarancją. Winicjusz przeżywa rozterki duchowe i dochodzi do wniosku, że nie ma zamiaru podporządkowywać całego swego życia nowej wierze. Po jakimś czasie Glaukus przestaje odwiedzać patrycjusza, a on postanawia porzucić myśli o Ligii. Zatraca się w przyjemnościach ziemskich i romansuje z Chryzostemis, byłą kochanką Petroniusza. Romans kończy się burzliwie, a Winicjusz odkrywa, że nie może zapomnieć o swojej ukochanej.

Cezar powraca do Rzymu ze swoją świtą, w której znajduje się Petroniusz. Marek unika spotkania z wujem, ale ten któregoś razu przysyła pod jego dom lektykę i zaprasza do siebie. W domu Petroniusza panuje szczęście. Wuj Marka odkrył, że kocha z wzajemnością swą niewolnicę Eunice. Potajemnie wyzwolił dziewczynę i na wypadek swojej śmierci zapisał jej cały swój majątek. Winicjusz cieszy się szczęściem wuja, lecz opowiada mu o swoich dylematach. Mówi o zachowaniu chrześcijan, ich dobroci i zdolności do wybaczania oraz ich poglądów na życie doczesne i życie pośmiertne. Petroniusz nie rozumie ich postawy a także podważa uczucie Ligii, bowiem nie pojmuje, jak dziewczyna może jednocześnie kochać Marka i być daleko od niego. Wuj ostrzega swego siostrzeńca, że Neron może poczuć się urażony, jeżeli ten nie przyjdzie na dwór, bowiem wciąż jako patrycjusz ma pewne obowiązki. Już nieobecność Winicjusza podczas wyjazdu Cezara była źle odebrana, chociaż Petroniusz tłumaczył, że siostrzeniec zachorował.  
    
Neron źle czuje się w Rzymie po powrocie ze swej podróży. Nienawidzi miasta i znów chce je opuścić, tym razem jadąc do Achai.


Komentarze

    2 + 9 =    
~ Fanka Piotrka Żyły!
2022-03-09 19:34:20
Moja ulubiona strona. Jutro mam test. Powieść wsapniała.