Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Krzyżacy - Motyw miłości

Motyw miłości w powieści ma różne oblicza – mamy pierwszą, nieśmiałą miłość Danusi Jurandówny i Zbyszko z Bogdańca; dojrzałe uczucie Jagienki do młodzieńca; w końcu - miłość rodzicielską Juranda do córki Danusi. Pierwsza z wymienionych jest uczuciem ulotnym, nieśmiałym, które połączyło dwójkę dzieci – Danusia miała kilkanaście lat, Zbyszko był równie młody. Miłość ta nie trwała zbyt długo, ponieważ Danusia została porwana przez Krzyżaków i zmarła z wycieńczenia w drodze powrotnej do rodzinnego Spychowa.

Miłość Jagienki przez długi czas nie była odwzajemnionym uczuciem. Dziewczyna kochała Zbyszka skrycie, wiedziała bowiem, że jego serce należy do innej. W końcu jednak cierpliwość i wytrwałość zwyciężyły – została żoną Zbyszka.

Kolejnym przejawem miłości jest uczucie jakim darzy ojciec swoje jedyne dziecko. Miłość do Danusi jest u Juranda tak wielka, że ten wspaniały rycerz jest w stanie poświęcić dla niej wszystko – łącznie z własnym życiem. Jurand z przywiązania do dziewczynki pozwala, aby Krzyżacy go poniżyli, okaleczeli, pozbawili godności. Na koniec umiera, bo po śmierci córki nie ma już po co żyć.