Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw miłości

Motyw miłości (wraz z wariacjami: miłość małżeńska, miłość nieodwzajemniona, rodzicielska, sprzedajna):

Miłość to uczucie, które łączy co najmniej dwójkę ludzi, niezależnie od tego, czy chodzi o miłość spełnioną, platoniczną (bez podtekstów erotycznych, czysta, idealna, duchowa) czy nieszczęśliwą. Zastrzeżenie „co najmniej” odnosi się szczególnie do miłości rodzicielskiej, bo matka czy ojciec kochają przecież wszystkie swoje dzieci. Oprócz miłości rodzicielskiej, wyróżnić można miłość szczęśliwą, ale także nieodwzajemnioną, miłość romantyczną czy płatną.

Niezależnie, czy prawie niezależnie od rodzaju, miłość to uczucie wyjątkowe, wzniosłe, trudne do opisania, zmieniające całe życie osoby zakochanej. Miłość i jej przeróżne odmiany stanowią ulubiony temat twórczości literatów, malarzy, dramatopisarzy czy filmowców. W poszczególnych epokach modne były różne rodzaje czy też style miłości – sentymentalna dominowała w XVIII wieku, kiedy bohaterowie sielanek wzdychali do siebie w ukwieconych ogrodach, na łonie natury (stylizacja pasterska). Pierwsza połowa XIX wieku to miłość romantyczna, a więc gwałtowne uczucie, prawie zawsze skazane na niepowodzenie.

Inne