Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Zbyszko z Bogdańca - charakterystyka • Krzyżacy

To jedna z głównych postaci powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”. Bratanek Maćka z Bogdańca. Młody, wysportowany i silny mężczyzna, który oddaje swoje serce dwórce księżnej Anny Mazowieckiej, Danusi Jurandównie. Ślubuje jej służbę rycerską oraz złożenie u stóp hełmów krzyżackich z pawimi czubami. Nie wiedząc, co czyni, atakuje posła krzyżackiego Kuno Lichtensteina. W związku z tym zajściem zostaje uwięziony i skazany na śmierć. Z rąk katów ratuje go Danusia, która wykorzystuje starodawny obyczaj – nakłada na młodzieńca swoją chustkę, co wiążę młodych zapowiedzią ślubu. Na ślub Zbyszka z Danusią nie zgadza się ojciec dziewczyny, komes Jurand ze Spychowa. Młodzieniec w towarzystwie chorego wuja powraca do rodzinnego Bogdańca.

Podczas wyprawy po  środki lecznicze dla wuja, życie Zbyszka zostaje po raz kolejny uratowane przez młodą dziewczynę – Jagienkę Zychównę, którą to w roli żony Zbyszka chętnie widzi Maćko. Niestety młody mężczyzna nie może wziąć ślubu z dziewczyną, która go kocha, bowiem ślubował już wierność innej. Na dworze księżnej Anny, gdzie ponownie przybywa Zbyszko, młodzi wyznają sobie dozgonną miłość. W czasie dworskich łowów zostaje ranny i przygnieciony przez tura. Podczas rekonwalescencji zostaje pasowany na rycerza i poślubia Danusię (wezwaną listem do umierającego ojca).

Zbyszko ratuje Juranda od śmierci w burzy śnieżnej. Dowiaduje się wtedy, że jego ukochana żona została porwana przez Zakon Krzyżacki. Wyznaje teściowi prawdę o ślubie z Danusią. Wyrusza w drogę do Malborka, siedziby zakonu, by tam odnaleźć żonę. Po drodze spotyka Maćka, od którego dowiaduje się, że Danusia przebywa w towarzystwie Zygfryda de Löwe. Zaczyna zatem śledzić członka zakonu, odnajduje go i odbija dziewczynę z jego rąk. Niestety nie udaje mu się dowieść jej do ojca – Danusia umiera tuż przed Spychowem. Po śmierci żony Zbyszko wraca do Bogdańca, gdzie zajmuje się chorym Maćkiem i zbliża do Jagienki.

Podczas wojny z Krzyżakami na Litwie wypełnia ślub złożony Danusi – na jej grobie kładzie pióropusz z hełmów krzyżackich. Dopiero teraz może poślubić Jagienkę.