Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Przedwiośnie - Czas i miejsce akcji

Z racji, że „Przedwiośnie” jest powieścią realistyczną, obyczajową, polityczną, to czas i przestrzeń przystają idealnie do czasu historycznego i rzeczywistych miejsc. W zależności od poszczególnych części wygląda to bardzo różnie:

1) Szklane domy – w tej części czas powieści wyznaczają wydarzenia historyczne.
Czas akcji: 1914 rok – wybuch I wojny światowej. Cezary ma 14 lat. Wydarzenia z życia bohatera są związane z wydarzeniami historycznymi: 1917 r. – wybuch rewolucji w Rosji, 1918 r. – odzyskanie niepodległości przez Polskę. Cezary wraca do Polski w 1917 roku.
Miejsca akcji: konkretne miejsca, jak Baku, Moskwa, Charków. 

2) Nawłoć – w tej części czas nie odgrywa dużej roli. Ramy czasowe wyznaczają dramaty, uczucia i namiętności. Nie ma konkretnej relacji z życia z Cezarego, ale opis jednego wydarzenia, po czym następuje kilkudniowa przerwa.
Czas akcji: ograniczony na początku przez wojnę polsko-bolszewicką 1920 r. Cezary przybywa do Nawłoci z frontu, jesienią 1920 r. Przebywa tam do świąt Bożego Narodzenia. Ale święta spędził już z rodziną rządcy Gruboszewskiego. W 1921 roku wrócił do Warszawy.
Miejsce akcji: Warszawa, Nawłoć, Leniec, Odolany, Chłodek. Wszystkie wsie leżały podobno w pobliżu Częstochowy.

3) Wiatr od wschodu – zupełne zatarcie realiów czasowych i przestrzennych.
Czas akcji: w styczniu 1921 r. Cezary wrócił do Warszawy. Wspomina wysadzenie prochowni na w warszawskiej Cytadeli, co miało miejsce w październiku 1923 r. Czas i miejsce nie są tutaj najważniejsze, ale dyskusje ideowe o dość abstrakcyjnym charakterze.
Miejsce akcji: akcja toczy się w Warszawie, ale miasto praktycznie tutaj nie występuj. Pisarz opisuje jedynie żydowską dzielnicę, Ogród Saski, gdzie Cezary spotkał się ostatni raz z Laurą. Na tym koniec.