Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Noce i dnie - streszczenie

TOM I
BOGUMIŁ I BARBARA

Na początku narrator przedstawia dzieje rodziny Niechciców. Żyli oni blisko z rodziną, w swoim środowisku we dworze we wsi, nie wychylając się poza nie. Dziadek Bogumiła Niechciaca, Maciej zaczął łamać tę tradycję, zapraszając do siebie i utrzymując kontakty z uczonymi, artystami, profesorami – ze środowiskiem artystyczno - naukowym. W skutek złych decyzji utracił on część majątku, przekazując synowi Michałowi mocno okrojone Jarosty. Michał odziedziczył też po nim niespokojne usposobienie. Ożenił się z nowicjuszką dominikanek – Florentyną Klicką.

Michał i Florentyna byli rodzicami Bogumiła Niechcica. Był on ich najmłodszym i jedynym pozostałym przy życiu dzieckiem. Razem z ojcem brał udział w powstaniu styczniowym. Po klęsce powstania Jarosty zostały skonfiskowane, zaś ojciec zesłany na Syberię. Pani Florentyna podążyła za mężem, Bogumiła oddano pod opiekę krewnym. Po jakimś czasie chłopak od nich uciekł i ślad po nim zaginął. Pani Florentyna po powrocie do kraju zamieszkała i zaczęła pracować w majątku Krępa, opiekując się bratem, Klemensem Klickim. Któregoś dnia z tułaczki powrócił Bogumił.

Barbara, przyszła żona Bogumiła, pochodziła z rodziny Ostrzeńskich. Jej dziadek, podobnie jak dziad Bogumiła, stracił majątek rodziny. Jeden z jego synów, Adam Ostrzeński ożenił się z panną posiadającą dwa folwarki – Jadwigą Jaraczewską. Ojciec Jadwigi wydał ją za młodego Ostrzeńskiego z gniewu, że zakochała się w guwernerze mieszczańskiego i niemieckiego pochodzenia. Jadwiga nie była szczęśliwa w małżeństwie, mąż porzucił ją dla innych kobiet.

Barbara była ich najmłodszym dzieckiem. Gdy miała pięć lat, ojciec zginął zabity piorunem. Owdowiała matka przeprowadziła się do Kalińca. Rodzeństwo Barbary, gdy dorosło, zaczęło udzielać lekcji i wspierać nieco finansowo


Komentarze

    9 + 1 =