Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Bohun - charakterystyka • Ogniem i Mieczem

Postać fikcyjna, przywódca Kozaków, uwielbiany przez swoich ludzi, którzy śpiewają pieśni o jego wielkich czynach. Tajemniczy, nikomu nie wyjawia żadnych faktów ze swojej przyszłości. Człowiek niezwykle odważny i waleczny, czym wzbudza szacunek przeciwników, ale jednocześnie porywczy, mściwy i zły, bez skrupułów morduje wrogów.
    Poznaje Helenę Kurcewiczównę, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Mimo nieodwzajemnienia uczucia otacza ją prawdziwą czcią i postanawia zdobyć jej serce za wszelką cenę. Kiedy dowiaduje się, że została przyrzeczona Skrzetuskiemu, wpada w szał, morduje Kurcewiczów i pali Rozłogi. Zostaje pobity przez Zagłobę, ale jego rany opatrzył Rzędzian, który w ten sposób wkupił się w jego łaski i zdołał się dowiedzieć, gdzie Bohun więził Helenę, kiedy uprowadził ją z Baru. Ostatecznie nie udaje mu się zdobyć serca dziewczyny, zostaje wzięty do niewoli, ale Skrzetuski go uwalnia. Bohun do końca życia pozostaje wierny swojej miłości do Heleny. Odbudowuje Rozłogi i spędza tam resztę życia.