Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ogniem i Mieczem - Przykładowe wypracowania

robi, wykazuje się niezwykłym męstwem i trzeźwością umysłu, nie jest niewrażliwy na kobiece wdzięki. Kiedyś pojedynkował się z Michałem Wołodyjowskim o serce Anusi Borzobohatej, ale zapomniał o niej, kiedy poznał piękną Helenę Kurcewiczównę. Ta piękna, osiemnastoletnia dziewczyna, zawładnęła jego sercem i duszą. Zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia i nie wiedząc, że jest już ona zaręczona z Bohunem, poprosił o jej rękę, na co uzyskał zgodę. Jego miłości nie dane było spełnić się przez długi czas, ponieważ wkrótce działania wojenne oraz podstępy Bohuna spowodowały trwającą niemal przez cały czas akcji utworu rozłąkę. Doprowadzała ona bohatera do rozpaczy, ale ze względu na obowiązek wobec ojczyzny nie mógł poszukiwać wybranki swego serca. Patriotyczna walka z nieprzyjacielem w obliczu bezpośredniego zagrożenia życia ukochanej świadczy o jego głęboko zakorzenionej miłości do ojczyzny, dla której gotów jest poświęcić nawet własne szczęście. Czyni to z niego idealnego patriotę, godnego naśladowania w każdej epoce.
    Pod koniec utworu w ręce Skrzetuskiego trafia Bohun, największy osobisty wróg bohatera. Chociaż ów Kozak przysporzył wielu cierpień jemu i jego pięknej ukochanej, polski szlachcic wybacza mu i decyduje go puścić wolno. Świadczy to o jego zdolności do wybaczania innym ludziom. Być może wzruszył go także los Bohuna, który w gruncie rzeczy był także nieszczęśliwy: przyrzeczono mu rękę ukochanej kobiety, a następnie tę obietnicę złamano. Jest to kolejny dowód na to, że Jan Skrzetuski był nie tylko wojennym bohaterem, ale także człowiekiem o czułym i dobrym sercu.
    Henryk Sienkiewicz głównego bohatera swojej powieści ukazał jako człowieka bez wad. Jan Skrzetuski jest postacią skrajnie pozytywną, kieruje się wzniosłymi wartościami i darzy swoją wybrankę pięknym,


Komentarze

    6 + 10 =