Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ogniem i Mieczem - Przykładowe wypracowania

faktycznie istniał i brał udział w walce przeciwko Kozakom, jednak niewiele o nim wiemy, co pozwala uznać, że przygody Skrzetuskiego w powieści są całkowicie zmyślone przez Sienkiewicza.
    Jan Skrzetuski jest przedstawicielem polskiej szlachty. To młody, ale bardzo odważny, silny, sprytny i zaufany człowiek. Jest namiestnikiem chorągwi pancernej księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Poznajemy go na samym początku utworu, kiedy ratuje z opresji Bohdana Chmielnickiego. Czyn ten świadczy o jego dobroci, jest gotów pomóc każdemu, kto pomocy potrzebuje. Skrzetuski nie miał wówczas najmniejszego pojęcia, że jego dobry uczynek wkrótce zaowocuje wybuchem krwawej wojny między bratnimi narodami, ponieważ Chmielnicki stanie na czele kozackich powstań.
    Bohater jest człowiekiem o dużej sile i odwadze. Zdobywa przyjaźń Longinusa Podbipięty, Zagłoby oraz Michała Wołodyjowskiego, którzy martwią się o swego kompana. Zagłoba i Wołodyjowski darzą go tak głęboką sympatią, że specjalnie dla niego wyruszają na poszukiwania porwanej i uwięzionej przez Bohuna Heleny, nie zważając na to, że narażają przy tym swoje życie. Ceni go Jeremi Wiśniowiecki, który czyni go swoim posłem i posyła na akcję wywiadowczą na Sicz, która kończy się źle dla młodzieńca, ponieważ zostaje on złapany przez Kozaków. Jego życie zostaje uratowane, ponieważ rozpoznał go Chmielnicki, który z wdzięczności za uratowanie życia oszczędził także szlachcica. O dużej odwadze Skrzetuskiego dowodzą jego zasługi bitewne. Podczas oblężenia Zbaraża atakował Kozaków, a także zgłosił się dobrowolnie na niebezpieczną misję przedostania przez wojska nieprzyjacielskie do oddziałów polskiego króla. Jego bohaterski czyn udaje się, ale przypłaca on to kilkudniową chorobą i utratą przytomności.
    Skrzetuski, chociaż we wszystkim, co


Komentarze

    1 + 2 =