Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ogniem i Mieczem - Przykładowe wypracowania

przedstawił w swoim dziele.
    Inną postacią historyczną, której obraz w „Ogniem i mieczem” uległ zafałszowaniu, jest Bohdan Chmielnicki, przywódca powstań kozackich. Posiadał własny, duży majątek ziemski, który został zagarnięty przez Czaplińskiego, który także uwiódł jego żonę, chciał zabić syna i napadł na samego Chmielnickiego. Przyszły przywódca Kozaków szukał sprawiedliwości w polskich sądach, ale jej nie uzyskał. Jego los z pewnością nie był jednostkowy na Ukrainie. Chmielnicki dla swego ludu pragnął wywalczyć wolność i swobody, natomiast Sienkiewicz przedstawił go jednoznacznie jako dumnego, zadufanego egoistę, barbarzyńskiego mordercę pozbawionego poczucia moralności, który dla uzyskania jakichś korzyści jest w stanie spiskować z wrogiem.
    Jak widzimy Sienkiewicz tworząc „Ogniem i mieczem” dopuścił się wielu modyfikacji prawdy historycznej. Można mu zarzucić dążenie do zafałszowania jej, jednak należy zastanowić się, jaki był powód, dla którego to uczynił? Otóż pisarz pragnął poprzez taką właśnie wizję historii podnieść na duchu swoich rodaków, pokazując im jasne przykłady patriotyzmu, które doprowadziły do wielkich zwycięstw Polaków. Liczył na to, że dzięki jego powieściom ludzie nie ugną się pod siłą zaborców i wciąż pozostaną Polakami, którzy będą próbowali walczyć o swoją ojczyznę, tak jak czynili to bohaterowie jego książek.

Charakterystyka Jana Skrzetuskiego

    Henryk Sienkiewicz tworzył "Ogniem i mieczem" w latach 1883-1884. Jest to pierwsza część jego słynnej Trylogii pisanej "ku pokrzepieniu serc". "Ogniem i mieczem" jest powieścią historyczną, tłem jej wydarzeń są lata 1648-1651: okres powstania Chmielnickiego. Głównym bohaterem dzieła jest Jan Skrzetuski, polski szlachcic w służbie Jeremiego Wiśniowieckiego. Człowiek o takim imieniu i nazwisku


Komentarze

    6 + 7 =