Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ogniem i Mieczem - streszczenie

Chmielnickiego - gdyby tego nie dokonał, nie doszłoby do powstania. W końcu wyrusza do Czerhyna, później zaś do Rozłogów, które zostaje jako obraz nędzy i rozpaczy. Posiadłość została spalona, a jej mieszkańcy wymordowani, bowiem Bohun przechwycił listy Skrzetuskiego, w których wyczytał, że Helena ma zostać jego żoną. Na wieść o tym wpadł w nieopanowany gniew, ponieważ dano mu słowo, że otrzyma rękę Heleny. Zabija wszystkich z wyjątkiem Heleny, którą więzi razem z Zagłobą. Okazuje się jednak, że Zagłoba przechytrzył Kozaków, upijając ich winem, po czym uciekł z dziewczyną, po drodze okradając parę przechodniów i przebierając się w ich stroje - Zagłoba za starego dziada, Helena za pazia niemowę. Aby nikt nie rozpoznał na pierwszy rzut oka płci pazia, Zagłoba obciął Helenie włosy. Bohun po odzyskaniu przytomności ruszył za uciekinierami, którzy jednak zbiegli na dobre, u brzegów Dniepru wsiadając na przepływającą łódź.
    Bunty Kozaków rozszerzają się, tak że powstanie opanowuje całą Ukrainę. Wiśniowiecki przenosi się do Łubniów, a po drodze zastaje Skrzetuskiego na zgliszczach Rozłogów. Dopiero po kilku dniach załamany rycerz otrzymuje radosną wiadomość o ocaleniu Heleny przez Zagłobę. Wojsko dociera do Łubniów, gdzie rozpoczęto zakrojone na szeroką skalę przygotowania do walki z wojskami kozackimi. Dochodzi do bitwy, Polacy zwyciężają, ale po obu stronach są ogromne straty. Wiśniowiecki rośnie w siłę i Kozacy proponują mu zawarcie pokoju na swych warunkach, na co książę nie zgadza się. Znów posyła Skrzetuskiego na zwiady. Rycerz przypadkiem napotyka się na Zagłobę, który oznajmia, że Helena znajduje się w Barze i opiekuje się nią pani Sławoszewska. Dochodzi do kolejnej bitwy, która trwa cały dzień i przynosi Polakom kolejne zwycięstwo. Wracając z pola bitwy SkrzetuskiKomentarze

    1 + 6 =