Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Oświecenie

i intelektualistów i pisarzy, związanych ze Stanisławem Augustem. Początkowo odbywały się na Zamku Królewskim w Warszawie, a później również w Łazienkach. Kobiety nie brały w nich udziału. W czasie spotkań panowała atmosfera salonu literackiego. Prowadzono dyskusje o najważniejszych sprawach polityki, literatury, kultury, sztuki i nauki, sztuki. Nie zapominano także o rozrywce – organizowano zabawne turnieje poetyckie, odczytywano dowcipne wiersze okolicznościowe itp. Na obiady czwartkowe przychodzili m.in. Naruszewicz, Krasicki, Trembecki, Bohomolec, Konarski, Potocki. Po 1777 spotkania zdarzały się coraz rzadziej, zupełnie z nich zrezygnowano na początku lat 80.
„Zabawy Przyjemne i Pożyteczne” to pierwsze wydawane w Polsce czasopismo literackie. Tygodnik wydawano w stolicy w latach 1770-1777. w piśmie publikowali najbardziej znane postacie polskiego oświecenia, m.in. Krasicki i Naruszewicz. Często pojawiały się w nim artykuły o charakterze politycznym. Pismo popierało króla Stanisława Augusta, chwaliło jego politykę i opisywało jego działalność jako mecenasa literatury i sztuki.
Komisja Edukacji Narodowej powstała w 1773. Była pierwszą w Europie centralną świecką władzą oświatową. Podlegała bezpośrednio królowi i sejmowi. Na jej potrzeby przeznaczono majątki po skasowanym zakonie jezuitów. Wprowadziła trzystopniowe szkolnictwo: szkoła elementarna (Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych), średnia z nowoczesnym programem matematyczno – przyrodniczym oraz wyższa zreformowana (Akademie Krakowską i Wileńską przekształcono w Szkołę Główną Koronną i Szkołę Główną Księstwa Litewskiego). Założyła seminaria nauczycielskie. Zlikwidowała monopol oświatowy Kościoła. Stworzyła system oświaty służący rozwojowi człowieka i obywatela. Przetrwała do 1794. Głównym jej współtwórcą był Hugo