Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kandyd czyli optymizm - streszczenie

  Kandyd, młody chłopak, mieszka na zamku barona Thunder-ten-Tronckh w Westfalii wraz z jego małżonką oraz ich córką Kunegundą, którą młodzian obdarzył gorącym uczuciem. Kandyd kształci się u Panglossa, wykładowcy metafizyko-kosmolo-nigologii. Któregoś razu Kunegunda ujrzała Panglossa i pokojówkę, którzy w krzakach uczyli się fizyki eksperymentalnej i zaproponowała Kandydowi, by pouczyli się tego samego. Następnego dnia Kandyd zdradził się z uczuciem do dziewczyny, ponieważ pocałował chusteczkę, którą opuściła, na co baron wpadł w gniew i wypędził chłopaka. Młodzieniec zmuszony do odejścia nie wiedział, gdzie może się udać, i w końcu zaszedł do karczmy, która znajdowała się we wsi Valbergohh-Trarbk-Dikdorff. Dwóch nieznanych ludzi zaprosiło go na obiad, po czym nazwało bohaterem, zakuło w kajdany i zabrało go do bułgarskiego pułku wojskowego, gdzie odbył naukę musztry, w znacznej mierze polegającą na biciu kijem w ramach motywacji. Któregoś razu chciał wybrać się na spacer, ale żołnierze złapali go i wrzucili do karceru. W ramach kary dostał wybór: przejście sześć razy przez rózgi, które wymierzyć miał cały pułk, albo dostać dwanaście strzałów w głowę. Nieszczęsny Kandyd poprosił o rózgi, ale zdołał przejść tylko trzy razy, po czym poprosił o strzał w głowę. W chwili przygotowań do egzekucji ujrzał go przejeżdżający w okolicy król, który postanowił ułaskawić nieszczęśnika. Po trzech tygodniach młodzian był wyleczony ze swych ran i posłano go na wojnę z Arabami.
    Kandyd unikał walki na wojnie i zbiegł ze swych oddziałów. Dotarł do arabskiej wioski, gdzie ujrzał prawdziwe spustoszenie - kobiety zostały zamordowane, zgwałcone bądź okaleczone tak, że błagały o śmierć. W następnej wiosce - bułgarskiej - widok był taki sam. Zdołał opuścić ogarnięte wojną tereny i dotarł doKomentarze

    3 + 2 =