Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Cyd - streszczenie

Akt 1

Chimena rozmawia z Elwirą, swoją dworką, o plotkach, które usłyszała na temat zaakceptowania przez jej ojca, Don Gomesa, jej ukochanego, Don Rodriga, jako jej narzeczonego. Elwira potwierdziła te pogłoski i poinformowała panią, że tego dnia król ma wybrać nauczyciela dla swojego syna i że jest pewna, iż to ojciec Chimeny nim zostanie. Córka Gomesa mimo tych dobrych wieści czuła się jednak niespokojna, choć nie wiedziała, dlaczego.

Infantka rozmawia ze swoją damą dworu, Leonorą, ujawniając swoją miłość do Rodriga i swoje cierpienie z powodu tego, iż nigdy nie będzie mogła ona wyjść za niego, ponieważ dzielą ich różnice stanowe. Przyznała, że umyślnie zapoznała ze sobą swego ukochanego i Chimenę, aby Rodrigo ożenił się z tą panną i ona, Infantka, nie mogła już snuć żadnych nadziei.

Don Gomes dyskutuje z Don Diego na temat faktu, iż ten drugi otrzymał zaszczyt zostania nauczycielem królewicza, czym Gomes jest oburzony, ponieważ spodziewał się sam uzyskać tę godność. Don Diego starał się udobruchać konkurenta, jednak nie udało mu się to i Gomes spoliczkował ojca Rodriga. Don Diego, głęboko urażony, wyciągnął miecz w kierunku Gomesa, jednak ten, ponieważ był młodszy, szybko go obezwładnił.

Ojciec Rodriga rozpacza z powodu obrazy zadanej przez Gomesa i tego, iż jest już zbyt stary i słaby, aby obronić swój honor. Kiedy Rodrigo zapewnia go, że jest wystarczająco odważny, by spełnić dowolną prośbę ojca, Diego zobowiązuje go do pomszczenia jego honoru na Gomesie. W samotności bohater rozważa swoje położenie: aby spełnić prośbę ojca, musi zabić ojca swojej ukochanej, i jeżeli to zrobi, dziewczyna go znienawidzi. Jeżeli nie spełni prośby, zarówno jego ojciec, jak i on, będą zhańbieni, a wtedy Chimena nie będzie mogła goKomentarze

    4 + 1 =