Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Cyd - streszczenie

Akt 1

Chimena rozmawia z Elwirą, swoją dworką, o plotkach, które usłyszała na temat zaakceptowania przez jej ojca, Don Gomesa, jej ukochanego, Don Rodriga, jako jej narzeczonego. Elwira potwierdziła te pogłoski i poinformowała panią, że tego dnia król ma wybrać nauczyciela dla swojego syna i że jest pewna, iż to ojciec Chimeny nim zostanie. Córka Gomesa mimo tych dobrych wieści czuła się jednak niespokojna, choć nie wiedziała, dlaczego.

Infantka rozmawia ze swoją damą dworu, Leonorą, ujawniając swoją miłość do Rodriga i swoje cierpienie z powodu tego, iż nigdy nie będzie mogła ona wyjść za niego, ponieważ dzielą ich różnice stanowe. Przyznała, że umyślnie zapoznała ze sobą swego ukochanego i Chimenę, aby Rodrigo ożenił się z tą panną i ona, Infantka, nie mogła już snuć żadnych nadziei.

Don Gomes dyskutuje z Don Diego na temat faktu, iż ten drugi otrzymał zaszczyt zostania nauczycielem królewicza, czym Gomes jest oburzony, ponieważ spodziewał się sam uzyskać tę godność. Don Diego starał się udobruchać konkurenta, jednak nie udało mu się to i Gomes spoliczkował ojca Rodriga. Don Diego, głęboko urażony, wyciągnął miecz w kierunku Gomesa, jednak ten, ponieważ był młodszy, szybko go obezwładnił.

Ojciec Rodriga rozpacza z powodu obrazy zadanej przez Gomesa i tego, iż jest już zbyt stary i słaby, aby obronić swój honor. Kiedy Rodrigo zapewnia go, że jest wystarczająco odważny, by spełnić dowolną prośbę ojca, Diego zobowiązuje go do pomszczenia jego honoru na Gomesie. W samotności bohater rozważa swoje położenie: aby spełnić prośbę ojca, musi zabić ojca swojej ukochanej, i jeżeli to zrobi, dziewczyna go znienawidzi. Jeżeli nie spełni prośby, zarówno jego ojciec, jak i on, będą zhańbieni, a wtedy Chimena nie będzie mogła go kochać. Uznaje, że nie ma wyboru i musi pojedynkować się z Gomesem.


Akt 2

Gomes opowiada, co wydarzyło się między nim a Diego. Uważa, że przez to, iż nie został wybrany przez króla, utracił swój honor w oczach jego ludzi i czuje się poniżony. Na scenę wkracza Rodrigo, który wyzywa go na pojedynek. Ojciec Chimeny czuje się urażony, iż tak młody i niedoświadczony człowiek ośmielił się na taki czyn, jednocześnie myśli też, że Rodrigo musi być kimś wyjątkowym i jest zadowolony, że wybrał go na męża swojej córki. Chce go odesłać, ponieważ jest pewien, że w pojedynku to on, Gomes, zabije młodzieńca, ale Rodrigo nalega.

Chimena i Infantka dowiedziały się o pojedynku i obawiają się o życie obu mężczyzn. Chimena odchodzi, by dowiedzieć się, co się dzieje, Infantka zostaje z Leonorą. Ma nadzieję, że jej ukochany wygra, ponieważ wtedy Chimena go nie poślubi i być może Rodrigo odzwierciedli jej uczucia.

Król Ferdynand jest urażony arogancją Gomesa, jednak Don Sanche, zakochany w Chimenie, próbuje go uspokoić i broni ojca swojej ukochanej. Temat rozmowy schodzi na problem Maurów, których widziano płynących w kierunku brzegów Hiszpanii. Przybywa Don Alonse z wiadomością, iż Gomes nie żyje.

Chimena i Diego błagają króla o wysłuchanie ich. Dziewczyna chce, by pomścić śmierć jej ojca, starszy człowiek zaś prosi, aby oszczędzić jego syna. Król prosi, by przyprowadzić do niego Rodriga.


Akt 3

Rodrigo przybywa do domu Chimeny. Elwira każe mu uciekać, a kiedy widzi, że Chimena nadchodzi, pomaga mu się ukryć. Pani domu przybyła z Don Sanchem, który obiecuje pomścić jej ojca. Kiedy Chimena zostaje sama, przyznaje, że czuje się rozdarta, ponieważ musi przywrócić honor zmarłemu ojcu przez śmierć Rodriga, a jednocześnie nie może znieść myśli o utracie ukochanego. Rodrigo wychodzi z ukrycia i prosi, by ukochana zabiła go, ona jednak odparła, że nie potrafi tego zrobić, ale będzie zabiegała o jego śmierć. Młodzieniec przyznaje, że jest świadom tego, iż musi zginąć, i wolałby, by to ona go zabiła.

Don Diego martwi się o swojego syna, a kiedy ten wraca do domu, mówi, by wyruszył walczyć z Maurami, bowiem jeżeli to zrobi, zostanie bohaterem, a wtedy jego ukochana będzie mogła poślubić go.


Akt 4

Chimena i Elwia rozmawiają o tym, co słyszały na temat Rodriga, jakoby pokonał Maurów i dzięki temu ocalił cały kraj. Teraz nazywają go Cydem. Przybywa Infantka i Chimena opowiada jej o tym a także mówi, że chociaż jej ukochany jest teraz bohaterem, wciąż nie może mu wybaczyć. Infantka upomina dziewczynę, by była ostrożna, ponieważ teraz nie decyduje o życiu tylko człowieka, a bohatera, który należy do całego narodu.

Król spotyka się z Rodrigiem w towarzystwie Diega, Ariasa i Sancha. Cyd opowiada o bitwie z muzułmanami. Przybywa Chimena, więc król nakazuje bohaterowi odejść. Panna udaje, że nie kocha Cyda i mówi, że wciąż mu nie wybaczyła i żąda zemsty. Sanche zobowiązuje się pomścić jej ojca, na co dziewczyna się zgadza, mówiąc, iż ten, kto wygra pojedynek, zostanie jej mężem.


Akt 5

Rodrigo mówi Chimenie, że jest ona jedyną osobą, na której mu zależy i jest gotów zginąć, jeżeli ona tego pragnie. Ukochana mówi, że taka jest jej wola, więc Cyd idzie na pojedynek. Po jakimś czasie Sanche powraca do Chimeny z zakrwawionym mieczem, więc dziewczyna sądzi, że bohater zginął. W obecności króla Chimena przyznaje się, że kochała i wciąż kocha Rodriga. Władca mówi jej, iż to Cyd wygrał pojedynek. Infantka przyprowadza go i prosi, by Chimena przyjęła go. Panna powtarza, iż kocha bohatera, ale nie może wyjść za niego, ponieważ okryłaby się hańbą, gdyby wyszła za zabójcę własnego ojca. Król postanawia posłać Cyda za Maurami, ponieważ wierzy, że czas uleczy rany Chimeny i w końcu zaakceptuje ona swego ukochanego.