Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Potop - streszczenie

Pilicę, broniący mostu Szwedzi ponoszą klęskę. Czarniecki wraca do Sandomierza, ale po drodze dostaje wiadomość, że król Karol Gustaw wymknął się z oblężenia. Wołodyjowski dołącza do sił Sapiehy i razem z oddziałem Kmicica uczestniczy w oblężeniu i zdobyciu Lublina. Po zwycięstwie wojsko rusza pod Warszawę. Sapieha zakłada obóz i czeka na przybycie Czarnieckiego i króla Jana Kazimierza. Pewnej nocy dochodzi do ataku na obóz polski. Szwedzi próbują odwrócić uwagę od transportu prowiantu idącego do Warszawy. Manewr udaje się, cały transport przechodzi nietknięty, Polakom udało się pojmać w niewolę oddział rajtarów księcia Bogusława, wśród nich jest Hassling, który służył w Taurogach, gdzie przebywa Oleńka.
 
15 czerwca 1655 rozpoczyna się oblężenie Warszawy. Obozowa czeladź zdobywa mały fort ziemny, który zajmuje Kmicic, broniąc się przed kontratakami Szwedów. Po kilku dniach przybywają polskie posiłki. Kmicic wraca do obozu, gdzie wypytuje Hasslinga o Oleńkę. Okazuje się, że książę Bogusław próbował za wszelką cenę zyskać jej przychylność, urządzał uczty i polowania, nawet oświadczył się pannie, ale został odrzucony. Wtedy postanowił wziąć ją siłą, ale tego samego wieczoru ciężko zachorował. Potem wyjechał do Tykocina, gdzie porwał Anusię Borzobohatą Krajeńską i odesłał ją do Taurogów. Obie panny zaczęły układać plany ucieczki. Anusia rozkochała w sobie większą część żołnierzy i dlatego liczyła, że plan opuszczenia Taurogów powiedzie się.

Tymczasem polskie wojska zebrane pod Warszawą, dostają rozkaz szturmu generalnego. Po całodniowych walkach stolica zostaje zdobyta, a dowódcy szwedzcy porwani. W czasie ich wymarszu Zagłoba podburza czeladź, która chce zlinczować generałów wroga. Spokój zaprowadza interwencja polskich chorągwi. Kmicic i jego Tatarzy ruszają na Litwę, by


Komentarze

    8 + 4 =