Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Potop - streszczenie

przez polskie wojsko Szwedzi rozpoczynają odwrót. Hetman Czarniecki, słysząc o nadejściu Lubomirskiego, wysyła Zagłobę i Wołodyjowskiego z poselstwem, prosząc, by magnat połączył się z jego siłami i wspólnie uderzyli na Szwedów. Dzięki dyplomatycznym zabiegom Zagłoby, Lubomirski godzi się.

Szwedzi kontynuują odwrót. Idący z tylną strażą król Karol Gustaw zatrzymuje się na posiłek we wsi Rudnik. Polskim wojskom donosi o tym pachołek, służący u wiejskiego proboszcza. Oddziały Czarnieckiego uderzają na Szwedów, zabijając wszystkich żołnierzy. Król ledwie uchodzi z życiem, ścigany przez Rocha Kowalskiego. Szwedzi zakładają obóz w klinie, utworzonym przez Wisłę i San. Naprzeciwko rozlokowują się wojska Czarnieckiego, na drugim brzegu Sanu rozkłada obóz pan Sapieha. Najeźdźcy zostają osaczeni. Dochodzi do spotkania panów Wołodyjowskiego, Zagłoby, Kmicica, Skrzetuskiego i Rocha Kowalskiego. Wołodyjowski dowiaduje się o porwaniu Anusi Borzobohatej i obiecuje Kmicicowi pomoc w rozprawie z Bogusławem Radziwiłłem. Pan Michał uczy też pana Andrzeja pojedynkowania się na szable. Pewnej nocy Roch Kowalski przepływa łodzią do obozu szwedzkiego, by porwać straże. Zostaje jednak porwany. Zagłoba, który bardzo polubił Kowalskiego, jedzie do Szwedów z poselstwem, by go uwolnić. Misja kończy się powodzeniem.

Pod koniec marca dla uwięzionych w widłach Wisły i Sanu wojsk szwedzkich nadchodzą dobre wieści. Generał Szteinbok zdobył Malbork i zmierza na pomoc Karolowi Gustawowi. Z odsieczą spieszy też graf badeński. Polacy postanawiają się podzielić – Czarniecki ze swoim wojskiem rusza na spotkanie Szteinboka, Sapieha ma pilnować obozu szwedzkiego w widłach rzek. Pod Warką dochodzi do bitwy wojsk Czarnieckiego i Szteinboka. Dzięki śmiałemu manewrowi Polaków, którzy przeprawiają się przez rzekę


Komentarze

    9 + 4 =