Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Potop - streszczenie

trafia do Taurogów, tam gdzie przebywa Oleńka. Pod Sokółką dochodzi do spotkania Radziwiłła i Sapiehy, rozpoczynają się mediacje. Wysłannik Bogusława, Sakowicz, ujawnia, że w ręce księcia wpadł Soroka. Kmicic udaje się do obozu Bogusława prosić o uwolnienie wachmistrza. Misja kończy się niepowodzeniem, mimo że Kmicic upokarza się przed Radziwiłłem. Pan Andrzej zostaje zawieziony na miejsce egzekucji Soroki, jednak podburza żołnierzy Bogusława i wachmistrz odzyskuje wolność. Docierają do obozu Sapiehy. Wkrótce dochodzi do bitwy. Kmicic zostaje ranny w starciu z Bogusławem. Walka kończy się zwycięstwem sił Sapiehy. Radziwiłł ucieka.

Tom III

Wojska szwedzkiego króla Karola Gustawa zmierzają na południe Polski. Pochód najeźdźcy hamują oddziały Stefana Czarnieckiego. Pod Gołębiem Szwedzi rozpraszają wojsko polskie. Po wygranej bitwie Karol Gustaw jest pewny, że polska armia przestanie nękać jego siły, Jednak już nazajutrz Polacy wycinają w pień dwa pułki szwedzkich dragonów. Szwedzi docierają do Zamościa, ich król wysyła do Jana Zamoyskiego poselstwo. Wysłannicy pochlebstwami i podstępem próbują nakłonić Zamoyskiego do otwarcia bram miasta. Ich wysiłki niweczy Zagłoba, który niedawno przyjechał do Zamościa i zaprzyjaźnił się z ordynatem. Szwedzi rozpoczynają oblężenie miasta, jednak po kilkunastu dniach ustępują.

Król Karol Gustaw i jego armia dociera do Jarosławia. Tam Szwedzi zatrzymują się na kilkudniowy wypoczynek. Przez most na Sanie wysyłają doborowy oddział jazdy liczący tysiąc żołnierzy. Wojsko zostaje wciągnięte w pułapkę przez chorągiew laudańską. Na Szwedów uderzają pozostałe chorągwie Czarneckiego. Najeźdźcy ratują się ucieczką w stronę głównego obozu, ale ich los jest przesądzony, most został rozebrany i nie mogą połączyć się z głównymi siłami. Głodni i niepokojeni


Komentarze

    2 + 4 =