Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Potop - streszczenie

odwiedza pana Andrzeja, który wyznaje mu swoje winy. Monarcha przebacza Kmicicowi i prosi, by pod przybranym nazwiskiem werbował żołnierzy do własnej chorągwi.
Wierni królowi magnaci zawiązują w Tyszowcach konfederację, postanawiając bronić kraju przed Szwedami. Książę Sapieha oblega Tykocin, gdzie ukrył się Janusz Radziwiłł. Dumny magnat został opuszczony przez większość żołnierzy. Tuż przed zdobyciem zamku przez konfederatów Radziwiłł umiera. Król Jan Kazimierz przybywa do Lwowa. Tam pomoc obiecuje mu chan, przysyłając sto tysięcy Tatarów. Do miasta przyjeżdżają także Wołodyjowski i Zagłoba. Król opowiada im o zasługach Kmicica, dawny konflikt między pułkownikami wygasa. Wołodyjowski mówi Kmicicowi, że Oleńka jest w Taurogach, w rękach księcia Bogusława.

Kmicic obejmuje komendę nad oddziałem tatarskim, przysłanym przez chana. Pan Andrzej ma skierować się do hetmana Czarnieckiego, dlatego wysyła zaufanego wachmistrza Sorokę do Taurogów na pomoc Oleńce. Kmicic żegna się z królem i opuszcza Lwów, jednak dostaje inny rozkaz wymarszu na północ do Zamościa. Pan Andrzej dociera do miasta i spotyka się z ordynatem Janem Zamoyskim. Ten powierza Kmicicowi swoją podopieczną, panią Anusię Borzobohatą Krasieńską, z misją dostarczenia jej do księcia Sapiehy. Zamoyski nalega, by Kmicic wziął jego ludzi, pan Andrzej domyśla się podstępu i każe swoim Tatarom przyczaić się za miastem. Rzeczywiście, ordynat Zamoyski chciał porwać Anusię, ale Kmicic udaremnił jego plany.

Kmicic przybywa do obozu pana Sapiehy, przekazując mu od króla nominację na stanowisko wielkiego hetmana litewskiego, w miejsce zmarłego Janusza Radziwiłła. Pan Andrzej ze swoimi Tatarami zamierza nękać wojska księcia Bogusława, Anusia zostaje wysłana z oddziałem do Grodna. Ludzie Bogusława rozbijają ten oddział, Anusia


Komentarze

    6 + 9 =