Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Potop - streszczenie

Wołodyjowskiego. Pozbawiony złudzeń Kmicic porywa Bogusława. Plan nie udaje się, książę ciężko rani Andrzeja i ucieka.

Tom II

Żołnierze ukrywają rannego Kmicica w leśniczówce. Okazuje się, że mieszkają w niej Kiemlicze, ojciec i dwóch synów, dawnych podwładnych Kmicica. Pan Andrzej wraca do zdrowia i postanawia jechać na Śląsk, do króla Jana Kazimierza. Chce służbą dla monarchy odkupić dawne winy. Boi się zemsty Radziwiłłów, nie może liczyć na przychylność szlachty, zbuntowanej przeciwko Szwedom. Postanawia też zmienić znienawidzone przez wszystkich nazwisko – ma być teraz Babiniczem. Razem ze swoim oddziałem rusza przez Prusy do Rzeczpospolitej. W czasie noclegu w karczmie napotyka oddział laudańskiej szlachty, dowodzony przez Józwę Butryma. Zostaje rozpoznany, dochodzi do potyczki. Kmicic zwycięża, daruje życie pokonanym i przez posłańca, starostę z Wąsoszy, Rzędziana, przesyła panu Wołodyjowskiemu ostrzeżenie przed planami Radziwiłłów. Pan Michał postępuje za radą Kmicica, zbierając rozproszone oddziały i podobnie radząc innym dowódcom. Wszyscy gromadzą się w obozie pod Białymstokiem, czekając na przybycie pana Sapiehy, wojewody witebskiego. Tymczasem o zgromadzonych wojskach konfederatów dowiaduje się książę Janusz Radziwiłł i zamierza stoczyć z nimi bitwę. Zanim dochodzi do wymarszu, przybywa jego brat Bogusław, informując go o planach i groźbach Kmicica, dotyczących ujawnienia listów, jakie dostał do Janusza Radziwiłła. Bogusław dowiaduje się, że w Kiejdanach jest także Oleńka. Postanawia ją uwieść, a w czasie uczty opowiada o tym, że Kmicic zaplanował porwać ze Śląska króla Jana Kazimierza i oddać go Szwedom.

Pan Andrzej podróżuje przez Mazowsze. Z Pułtuska dojeżdża do Warszawy i wszędzie widzi panoszących się Szwedów. W ręce najeźdźcy wpadły kolejne województwa,


Komentarze

    5 + 9 =