Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Potop - streszczenie

zmył hańbę, jaką się okrył wśród lokalnej szlachty i odzyskał pannę.

Lato1655 roku – do Wielkopolski docierają wojska szwedzkie, dowodzone przez generała Wittenberga. Naprzeciwko staje słabo uzbrojona i nieudolnie dowodzona armia polska. Większość jej stanowi piechota łanowa, pospolite ruszenie nie dociera na czas. Przerażona pogłoskami o sile Szwedów szlachta nie chce walczyć, a magnaci zawierają z najeźdźcami układ, poddający Wielkopolskę protekcji króla Szwecji.

Wieści o haniebnej kapitulacji Wielkopolski rozchodzą się po kraju. Jan Skrzetuski i Onufry Zagłoba wyruszają na Litwę, by walczyć u boku księcia Janusza Radziwiłła. W Upicie spotykają Wołodyjowskiego i razem jadą do Kiejdan, do siedziby księcia. Jest tam także Oleńka Billewiczówna i Andrzej Kmicic. Szlachta chce walczyć ze Szwedami, jednak w czasie uczty wydanej przez Radziwiłła okazuje się, że wybrał on protekcję króla Szwecji, Karola Gustawa. Większość szlachty zarzuca księciu zdradę, zostają aresztowani. Kmicic znajduje się w straszliwym położeniu, przed ucztą przysiągł księciu wierność, dlatego nie przyłącza się do buntu szlachty i zostaje uznany przez Oleńkę za zdrajcę.

Po uczcie książę Radziwiłł przekonuje Kmicica, że jego zdrada była tylko pozorna, zawarł sojusz ze Szwedami, by zyskać na czasie i wzmocnić swoje siły, a potem chce na nich uderzyć. Andrzej wierzy magnatowi i zaczyna mu gorliwie służyć. Tłumi bunt, jaki wybucha wśród oddziałów, służących Radziwiłłowi. Książę wydaje wyrok śmierci na zbuntowaną szlachtę, w tym Wołodyjowskiego, Zagłobę i Skrzetuskiego. Kmicic wyprasza dla nich łaskę, mają zostać uwięzieni w Birżach. W czasie drogi Zagłoba upija dowódcę eskorty, Rocha Kowalskiego, ucieka i sprowadza na pomoc oddział szlachty. Wołodyjowski i towarzysze odzyskują wolność, odnajdują też list,


Komentarze

    2 + 4 =