Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Potop - streszczenie

Zagłoba. Kilka dni później pan Andrzej przedostaje się do Prus, na ziemię elektora. Tam zezwala swoim Tatarom na mordy i rabunki. Do Kmicica docierają wieści o klęsce polskiego króla pod Warszawą i śmierci Rocha Kowalskiego, który walczył ze szwedzkim monarchą i został zastrzelony przez księcia Bogusława. Radziwiłł wrócił już ze stolicy i zakłada obóz niedaleko miejscowości Prostki. Dochodzi do walnej bitwy sił Gosiewskiego ze Szwedami. Kmicic pokonuje w pojedynku Bogusława, książę ratuje życie, szantażując pana Andrzeja – twierdzi, że w przypadku, gdy zginie, zabita zostanie także Oleńka. Radziwiłł zostaje przekazany polskim żołnierzom, ma stanąć przed trybunałem i odpowiedzieć za zdradę.

Oleńka i Anusia wydostają się z Taurogów i trafiają pod opiekę pana miecznika Billewicza. Jego oddział przedostaje się do Lubicza. Podąża tam też Sakowicz, ścigając uciekinierki. Przechwytuje ich listy, w których proszą o pomoc pana Babinicza. Sakowicz obmyśla pułapkę, podszywa się pod Babinicza i pisze list, w którym zachęca miecznika do przenosin do Wołmontowicz. Kiedy pan Tomasz Billewicz zakłada tam obóz, Sakowicz rozpoczyna bitwę. Od nieuchronnej klęski broni Billewiczów Babinicz. Kontynuuje pościg za Szwedami, dlatego uratowani nie wiedzą, kto jest ich wybawcą. Po wygranej bitwie Kmicic czyta listy, znalezione przy Szwedach, chce wyruszyć do Wołmontowicz do Oleńki, ale nadchodzi nowy rozkaz – hetman Gosiewski wysyła go na południe, gdzie atakiem na Rzeczpospolitą grożą Węgrzy.

Jesienią 1657 roku ciężko rannego Kmicica jego ludzie wiozą do Lubicza. Napotyka ich Oleńka. Po kilku tygodniach okazuje się, że pan Andrzej wraca do zdrowia. Pewnej niedzieli Kmicic razem z Soroką jadą na mszę do Upity. Miejsce w ławce obok pana Andrzeja zajmuje Oleńka. Przed nabożeństwem do kościoła przybywają


Komentarze

    8 + 3 =