Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nad Niemnem - Motyw buntu

Motyw buntu – jego przedstawicielką jest Justyna Orzelska. To dziewczyna, która nie da sobie rozkazywać.

Od samego początku pokazuje, że ma charakter, uwalnia swego ojca, który padł ofiarą żartów Kirły. Justyna nie godzi się na przypisywaną jej przez konwenanse rolą panny na wydaniu, czekającej na kawalerów. Z ochotą pomaga w żniwach Bohatyrowiczom, bo nie lubi bezczynności.

Wreszcie odrzuca oświadczyny Różyca, co dla części rodziny Korczyńskich jest prawdziwym szokiem. Wybiera trudniejszą ale bardziej jej odpowiadającą drogę życia – z Janem, który nie zapewni jej takiego poziomu życia jak Różyc, ale z którym będzie szczęśliwa.

Buntownikiem jest także Witold Korczyński. Nie godzi się na trwający od ponad dwudziestu lat konflikt swej rodziny z Bohatyrowiczami. Widzi to, czego nie umie dostrzec jego zapracowany ojciec – że więcej osiągnąć można zgodą niż kłótniami. 
     
Witold chce pomagać chłopom, także w edukacji. Benedykt popiera jego pomysły, przypominając sobie, że przed laty był taki sam, ale ciężkie życie spowodowało, że stał się nieczuły na los innych.Komentarze

    4 + 4 =