Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw buntu

Motyw buntu pojawia się bardzo często jako główny temat dzieł sztuki. Sprzeciw może zostać wyrażony przeciwko dowolnej idei, osobie, rzeczy. Jest on nieodłącznym elementem życia człowieka, ponieważ w każdym momencie może pojawić się w nim coś lub ktoś o wiele potężniejszy, wobec czego/kogo można sie zbuntować. Można pokusić się o stwierdzenie, że bunt był, jest i będzie, dopóki na świecie będą żyli ludzie. Należy pamiętać o tym, że każdy buntownik może się zmienić w ciągu swojego życia.

Mimo, że bunt to niezgoda na istniejącą rzeczywistość i istniejący porządek świata, to w każdej dziedzinie sztuki wyraża się w inny sposób. Postawa buntownicza jest zależna od osobowości, a przede wszystkim bardzo zindywidualizowana.
Bohaterowie literaccy najczęściej buntowali się przeciwko Bogu, władzy, śmierci, ale zawsze źródłem potrzeby buntu była chęć udoskonalenia samego siebie i otaczającego świata.