Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lalka - Czas i miejsce akcji

Akcja powieści rozgrywa się w latach 1878-79. Można to ustalić dzięki opisom wydarzeń, dotyczących światowej polityki. Wokulski gromadzi majątek na wojnie turecko bułgarskiej, Ignacy Rzecki pilnie śledzi wydarzenia polityczne, stąd łatwo ustalić ramy czasowe „Lalki”. W powieści występują także retrospekcje, czyli cofanie się w czasie do wydarzeń z przeszłości. Dotyczą one dzieciństwa Rzeckiego, jego udziału w kampanii węgierskiej w okresie Wiosny Ludów (1848) oraz Powstania Styczniowego, w którym brał udział Wokulski.

Scenerią wydarzeń, przedstawionych w „Lalce”, są ulice, budynki i parki Warszawy. Prus przedstawia dokładny opis centrum miasta, zamieszkiwanego przez arystokrację i bogatych kupców oraz dzielnic biedoty, na przykład Powiśla. W czasie niektórych scen akcja przenosi się do Zasławka, majątku krewnej Izabeli oraz do Paryża, dokąd Wokulski wyjeżdża by robić interesy z Suzinem. We wspomnieniach starego subiekta akcja rozgrywa się na Węgrzech (Wiosna Ludów).