Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Krzyżacy - streszczenie

Pojedynek odbyłby się, jednak Niemcy nie zgodzili się odesłac towarzyszących im knechtów. Jurand zaatakował ich wobec tego i zabił knechtów, zginął także pan Majneger, a de Brogow został uwięziony przez Polaków. Przybyli domagali się ukarania Juranda. Hugo de Danveld i Zygfryd de Lowe poparli skargę. Książę był jednak innego zdania, gdyż to Niemcy najechali własnośc Juranda. Krzyżacy zaplanowali więc potajemnie, że porwą Danusie i zwabią rycerzy do Szczytna.
   Pan de Fourcy z pozostałymi Krzyżakami powrócił do Szczytna. Mężczyzna domyślił się, jakie plany mają krzyżaccy rycerze i ostrzegł, że o wszystkim doniesie królowi. Na te słowa Krzyżacy zamordowali go postanawiając zrzucic winę na księcia Janusza. Podróżnych dogonił Hlawa wiozący wyzwanie na pojedynek przez Zbyszka. Sługa zauważył zwłoki pana de Fourcy, jednak udał, że o niczym nie wie i bezpiecznie powrócił do pana. Krzyżacy postanowili zrzucic winę na Hlawę.
  Hlawa po powrocie opowiedział o całym zdarzeniu księciu pozostając poza wszelkimi podejrzenia, gdyż i tak zapomniał swej broni wyjeżdżając z dworu. Książę Janusz domyślił się, iż pan de Fourcy zwietrzył jakiś spisek i z tego tez względu został pozbawiony życia. W tym czasie para królewska postanowiła także nagrodzic Zbyszka i pana de Lorche za niezwykłą odwagę i męstwo. Księżna zaproponowała, aby pasowac Zbyszka na rycerza. Książę zgodził się i poproszono Danusię, aby przekazała Zbyszkowi pas i ostrogi.
  Na dwór przybyła kobieta wioząca obiecany przez Danvelda balsam, który miał pomóc Zbyszkowi. Tego też dnia książę udał się do Ciechanowa. Po jego wyjeździe krzyżacka wysłanniczka wyprawiła posłańca tłumacząc, iż potrzebuje kolejnego leku. Wkrótce zjawił się człowiek z listem rzekomo napisanym przez Juranda, który prosił w nim o przysłanie córki, ponieważKomentarze

    7 + 3 =