Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Krzyżacy - streszczenie

starcie z oddziałami tatarskimi. Nagle na drodze pojawił się żubr. Zbyszko zastrzelił zwierzę, a po chwili z lasu wyjechała Jagienka, córka Zycha, na czele grupy myśliwych.
   Macko i Zbyszko dotarli w końcu do domu. Następnego dnia rycerzy odwiedziła Jagienka przywożąc pościel, żywnośc i naczynia. Zbyszko zdecydował podziękowac Zychowi osobiście. Następnie młodzieniec postanowił  upolowac niedźwiedzia, aby pozyskac sadło, lekarstwo dla wuja. Wybrał się do lasu, zaczaił w pobliżu pasieki i zaskoczył ofiarę atakując ją z zaskoczenia. Przeliczył jednak swoje możliwości i gdyby nie pomoc Jagienki, która na wszelki wypadek zaczaiła się za drzewem, niedźwiedź powaliłby Zbyszka na ziemię.
   Zbyszko leczył wuja niedźwiedzim sadłem  i po dwóch tygodniach wyjęto grot strzały z ciała chorego. Macko powracał do zdrowia, a długie chwile w domu spędzał na rozmowach z Zychem. Mężczyźni doszli do wniosku, iż Zbyszko i Jagienka powinni wziąc ślub. Niestety było to niemożliwe ze względu na śluby złożone Danusi.
   Zbyszko coraz więcej czasu spędzał na rozmowach z Jagienką. Młodzieniec nie był świadomy, że dziewczyna coraz bardziej się w nim zakochuje, dlatego bez skrupułów zwierzał się ze swojej miłości do Danusi.
   Do Zgorzelic przyjechał opat. Macko wraz ze Zbyszkiem postanowili skorzystac z okazji i porozmawiac z opatem o wykupie zastawionych ziem. Następnego dnia wszyscy udają się na mszę do Krześni. Jagienka przyjmuje pomoc jedynie od Zbyszka, nie zważając na Cztana i Wilka. Rozczarowani chłopcy postanawiają zemścic się na Zbyszku. Po nabożeństwie orszak ruszył w stronę Zgorzelic. Zbyszko przypomniał sobie, że nie zamówił mszy dla chorego wujka i wrócił do Krześni. W gospodzie, do której po drodze trafił Zbyszko byli Cztan i Wilk. Wyzwali Zbyszka na pojedynek.
   Wieczorem doKomentarze

    2 + 3 =