Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Krzyżacy - streszczenie

pożegnała poddanych. Lud pogrążył się w podwójnej żałobie. Mówiono, iż jeżeli Jagiełło zostanie królem, wojna z zakonem będzie nieunikniona. Świadomy tego Lichtenstein powrócił do Malborka.
Udał się tam także Macko w charakterze posła, lecz po drodze został napadnięty przez grupę Krzyżaków. Ciężko ranny został uratowany przez Juranda ze Spychowa. Gdy Macko powrócił do zdrowia spostrzegł, iż stracił wszystkie listy. Był jeszcze bardzo słaby, gdyż nie zdołano wyciągnąć z jego ciała grotu krzyżackiej strzały.
   Zbyszko ze względu na ostatnie wydarzenia siedział zamknięty w celi odrzucając wszelkie propozycje pomocy. Młodzieniec postanowił z honorem przyjąc wyrok. W dzień egzekucji prowadzono skazanego środkiem krakowskiego rynku. Powała z Taczewa i Danusia zatrzymali Zbyszka. Dziewczyna zerwała z głowy białą chustę i podarowała ukochanemu. Czyn ten był równoznaczny z ocaleniem życia Zbyszka pod warunkiem, iż natychmiast dojdzie do ślubu. Księżna obiecała wyprawić  zaręczyny.
   Macko postanowił odbudować włości w Bogdańcu i wykupić zastawione ziemi. Zbyszko zachwycony pomysłem z początku pragnął pomóc wujowi, jednak ostatecznie zdecydował się wyruszyć na dwór księżnej mazowieckiej, gdzie miał zostać pasowany na rycerza.
   Wkrótce po przybyciu Zbyszka, do księżnej Anny Danuty, przyjeżdża Jurand ze Spychowa. W rozmowie Zbyszka dał do zrozumienia, iż nie może zezwolic na ślub, prosił jednak by nie pytać o powód takiej decyzji.
   Zbyszko przygotował się do podróży do Bogdańca. Usadził wuja wygodnie na wozie. Po drodze mężczyzna wyglądał na konającego i Zbyszek w najbliższym kościele poprosił duchownego o udzielenie ostatniego sakramentu.
  Za Olkuszem mężczyźni skierowali się w stronę śląska. Spotkany po drodze sąsiad, Zych ze Zgorzelic, oznajmił iż wojska polsko- litewskie przegrałyKomentarze

    4 + 10 =