Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Krzyżacy - streszczenie

także Jagiełło i księżna Anna Danuta. Książę Janusz pozwala Zbyszkowi i panu de Lorche dołączyc do swego orszaku podczas łowów. Następnego dnia Powała oznajmił Zbyszkowi, że weźmie udział w spotkaniu z wielkim mistrzem.
   Konrad von Jungingen, wielki mistrz, starał się odsunąc zbrojny konflikt z Jagiełłą i Witoldem. Doszedł do porozumienia z polskim królem w sprawie wymiany jeńców. Zyndram z Maszkowic, Powała z Taczewa oraz Zbyszko mieli towarzyszyc mistrzowi w drodze do Malborka w charakterze posłów. Na miejscu wielki mistrz zaprezentował rycerzom swoją potęgę oprowadzając gości po zamku i zbrojowniach. Wkrótce Zbyszko spotkał także Macka, który pomimo więzienia czuł się dobrze.
   Podczas uczty u wielkiego mistrza Powała z Taczewa zademonstrował swoją siłę zgniatając w ręce żelazny tasak. Zebrani goście z zachodu zaczęli zastanawiac się, czy siły krzyżackie są wystarczająco silne, aby stoczyc bitwę z oddziałami polskimi.
   Macko i Zbyszko dotarli do Płocka. Niestety nie zastali już Jagienki, ponieważ wróciła do Spychowa opiekowac się umierającym Jurandem. Zbyszko także udał się do Spychowa. Odkrył także, iż Jagienka opiekowała się grobem Danusi pod jego nieobecnośc. Kilka dni później Jurand umarł. Zbyszko postanowił spełnic złożone Danusi śluby. Przed wyjazdem postanowił wspólnie z Jagienką i Mackiem oddac Spychów w dzierżawę Hlawie. Hlawa stał się zarządcą i poprosił Anulkę Sieciechónę o rękę. Macko z Jagienką po wyjeździe Zbyszka wyruszyli w stronę Bogdańca. Po przyjeździe dowiedzieli się, iż Wilk zginął podzcas wyprawy na Śląsk, biorąc udział w szturmie na niemiecki zamek, a Cztan ożenił się. Macko wkrótce postanowił udac się z pielgrzymką dziękczynną do grobu królowej Jadwigi dziękując za uzdrowienie.
   Macko po powrocie do Bogdańca postanowił wznieśc kasztel dlaKomentarze

    5 + 9 =