Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Krzyżacy - streszczenie

Żmudzini zostali pobici.
   Żmudzini zamierzali uderzyc na kierujący się w stronę Nowego Kowna oddział knechtów wiozących zapasy żywności, z kolei Zbyszek miał dowodzic jedną z grup. Żmudzini przeprawili się przez Niewiaż i Niemen, a następnie przygotowali pułapkę na Niemców.
   Oddział Zbyszka uderzył jako pierwszy. Niemcy bronili się długo, jednak ich szeregi zostały szybko rozbite. Zbyszko wziął do niewoli dowódcę oddziału, którym okazał się być pan de Lorche.
  Zbyszko opowiada panu de Lorche o zamiarach zakonu krzyżackiego. De Lorche zaproponował, aby Zbyszko spróbował wymienic go na Danusię. Poinformował także, iż w zaatakowanym oddziale znajdował się także Zygfryd de Lowe. Zbyszko jednak zamiast Krzyżaka odnalazł wśród jeńców Sanderusa. Handlarz stwierdził, iż wie gdzie znajduje się Danusia, ponieważ Zygfryd wozi ją stale przy sobie w kolebce. De Lowe uciekł z pola bitwy wraz z Arnoldem von Baden. Wkrótce Zbyszko uwolnił pana de Lorche, który obiecał stawic się na każde żądanie w charakterze jeńca.
  Zbyszko pożegnał Skirwoiłłę i wyruszył wraz z Mackiem w pogoń za Zygfrydem. Sanderus, jako przewodnik, został wysłany przodem by odszukac von Badena i przyłączyc się do niego. Handlarz miał pozostawiac ślady po oddziale. Wieczorem rycerze dotarli do smolarni, w której zatrzyamli się Niemcy i szybko obezwładnili wroga, a Zbyszko wreszcie odnalazł Danusię. Głodna i słaba dziewczyna nie rozpoznała męża. Zbyszko postanowił udac się z żoną do Spychowa. Rankiem Hlawa zabrał pojmanego Zygfryda by oddac go w ręce Juranda.
   Zbyszko zwlekał z odjazdem czekając na powrót do zdrowia ukochanej. Dziewczyna na chwilę odzyskała świadomośc. Nagle polanę otoczyli knechci dowodzeni przez Wolfganga von Badena. Macko i Zbyszko zmuszeni byli poddac się. Wuj ostatecznie przekonał Niemców doKomentarze

    9 + 7 =