Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Krzyżacy - streszczenie

się, iż Zbyszko wyruszył na Żmudź, gdzie toczy się wojna z Krzyżakami. Poinformowano go również, iż Zbyszko walczył w Malborku z samym Ulrykiem, a gdy przeciwnikowi pękł popręg pomógł mu utrzymac się w siodle. Czynem tym młodzieniec zjednał sobie przychylnośc brata wielkiego mistrza i otrzymał listy pozwalające mu na przeszukanie krzyżackich włości. Jagienka pozostała w Spychowie opiekując się Jurandem, natomiast Macko z Hlawą i dwoma giermkami wyruszył do Szczytna i na Żmudź.
   Jurand powracał do zdrowia. Nie pozwolił jednak wyruszyc wojsku w celu zemsty na Krzyżakach  pozostawiając sprawę sądu Bogu. Jagienka szybko zyskała zaufanie i wdzięcznośc Juranda. Po sześciu dniach przybył Hlawa z wieścią, iż Macko podążył na Żmudź na wojnę z Krzyżakami.
  Listy Lichtensteina zapewniły Mackowi gościnne przyjęcie w Szczytnie. Macko dowiedział się również, iż niemy kat Diederich zrzucił Zygfryda de Lowe ze schodów, gdy ten zmierzał do komnaty Danusi by ją zamordowac. Zygfryd swój wypadek przypisał działaniu ciemnych mocy i nie podniósł więcej ręki na Danusię. Następnie wyjechał wraz z Danusią i katem. Macko dowiedziawszy się o tych wydarzeniach wyjechał na Żmudź, a Hlawie polecił opiekowac się Jagienką.
   Jagienka nie zastosowała się do rozkazów Macka i wysłała Hlawę w ślad za Mackiem i Zbyszkiem.
   Hlawa dotarł do Warszawy. Dowiedział się, iż zakon szykuje się do wojny, a Żmudzini wysłali do Jagiełły list ze skargą na Krzyżaków, w którym skarżą się, iż Krzyżacy grabią ich ziemie pod pozorem krzewienia wiary chrześcijańskiej.
  Hlawa zdołał odnaleźc Macka i Zbyszka pod Kownem. Mężczyźni przebywali u żmudzkiego wodza Skirwoiłły prowadzącego wojnę podjazdową z przygranicznymi oddziałamy Krzyżaków. Podczas narady zapadła decyzja, aby uderzyc na Nowe Kowno, gdzie dwa dni wcześniejKomentarze

    10 + 5 =