Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Krzyżacy - streszczenie

do Zgorzelic. Nie pomagają słowa otuchy Hlawy, który tłumaczy dziewczynie, iż Danusia zaginęła i prawdopodobnie nie uda się już odnaleźc dziewczyny.
   W kilka dni później Jagienka oznajmiła Mackowi, iż pragnie towarzyszyc mu w podróży do Malborka, ponieważ obawia się ponownej napaści Cztana i Wilka na Zgorzelice. Macko w sprytny sposób doprowadził do pogodzenia stron i Wilkowie obiecali bronic Zgorzelic przed napaścią Cztana. Wilk miał nadzieję, iż zjednując sobie Macka zdobędzie rękę Jagienki.
  Macko wyruszył z Jagienką przebraną za chłopca w kierunku Sieradza. Po długiej podróży zatrzymali się w klasztorze. Dowiedzieli się, iż niedawno przebywał tu także znajomy opat, który ciężko choruje. Następnie Macko kierował wyprawę w stronę Płocka. Pomiędzy Hlawą a służką Jagienki, Anulką Sieciechówną, widac było nic uczucia. Po kilku dniach wyprawa dotarła do Płocka. Macko dowiedział się także o śmierci opata. Zgodnie z testamentem duchownego Jagienka odziedziczyła większą część majątku, z kolei rycerze z Bogdańca otrzymali część borów.
   Macko spotkał Lichtensteina na dworze księżnej Aleksandry, jednak nie mógł wyzwac rycerza na pojedynek, ponieważ pełnił on funkcję posła. Kuno nie rozpoznał twarzy Macka, więc ten korzystając z pomocy księżnej przedstawił się Niemcowi jako pielgrzym zamierzający odwiedzic zamek w Malborku. Rycerz uzyskał listy, dzięki którym mógł bezpiecznie podróżowac przez krzyżackie ziemie. Po dziesięciu dniach wyprawa dotarła do Brodnicy znajdującej się już na terenach wroga. Macko dowiedział się, iż Zbyszko dotarł do Malborka i przypadł do serca Ulrykowi von Jungingenowi. Na swej drodze podróżni spotkali niemego, ślepego żebraka pozbawionego prawej dłoni. Hlawa rozpoznał w mężczyźnie Juranda. Odwieziono biedaka do Spychowa. Na miejscu Macko dowiedziałKomentarze

    8 + 2 =