Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka postaci - charakterystyka • Pan Wołodyjowski

Michał Wołodyjowski – Mały Rycerz – nazywano go pierwszą szablą Rzeczpospolitej ze względu na jego mistrzostwo w posługiwaniu się tą bronią. Nie jest zainteresowany polityką, ale to wielki patriota, gotów w każdej chwili ruszyć na ratunek ojczyźnie. Człowiek niewielkiego wzrostu, ale o wielkim sercu, ma licznych przyjaciół, często się zakochuje i często nieszczęśliwie: jego narzeczona Anna Borzobohata zmarła (co skłoniło go do wstąpienia do zakonu), ukochana Krzysia Drohojowska zakochała się w Ketlingu, dopiero Basia Jeziorkowska ofiarowała mu prawdziwą miłość. Ożenił się z nią i zamieszkał pod Kamieńcem. Zawsze gotów służyć Rzeczpospolitej, na rozkaz hetmana przenosi się do Chreptiowa, później do Kamieńca, gdzie ma bronić głównego zamku. Z Ketlingiem składa przysięgę, że prędzej zginą, niż poddadzą się. Na wieść o kapitulacji Kamieńca Podolskiego wysadzają prochownię, ginąc. Jest nazwany „Hektorem Kamienieckim”. Na jego mszę pogrzebową przybyło mnóstwo ludzi, którzy chcieli złożyć mu hołd, w tym hetman Sobieski.


Onufry Zagłoba – typowy Sarmata. Stary człowiek – ma przeszło osiemdziesiąt lat. Sławny ze swojego sprytu, dowcipu i pijaństwa. Wielokrotnie ratuje przyjaciół z opresji, obmyślając sposoby ich ocalenia, chociaż sam nie jest zbyt odważnym człowiekiem i ze względu na swój wiek nie bierze już aktywnie udziału w walkach. Wyciąga Michała Wołodyjowskiego z klasztoru wbrew jego woli. Często wydaje mu się, że zna swoich przyjaciół lepiej, niż jest naprawdę, jednak zawsze postępuje z myślą o ich dobru. Powiedział Ketlingowi, że Michał nie jest zainteresowany Krystyną, ponieważ był pewien, że do Michała doskonale pasuje Basia. Po ślubie Michała i Barbary zamieszkał z nimi pod Kamieńcem, później razem z nimi wyruszył do Chreptiowa.


Ketling – Szkot, który pokochał Polskę i walczy w imię jej wolności. Przystojny romantyk, ma wielkie powodzenie u kobiet. Mieszka pod Mokotowem. Przyjaciel Zagłoby, zaprasza go do swego domu, pomaga mu w wydostaniu z klasztoru Michała Wołodyjowskiego. Jest gościnny, do jego domu zjeżdżają kolejni przyjaciele jego gości. Wyrusza do Kurlandii, po powrocie poznaje Krystynę, w której zakochuje się, nie wiedząc, że ona zaręczyła się z Wołodyjowskim. Michał chce wyzwać go na pojedynek, ale udaje im się pogodzić Żeni się z Krystyną, przed przyjazdem do Kamieńca odwiedza Chreptiów, gdzie spotyka swoich dawno nie widzianych przyjaciół. Zostaje dowódcą artylerii zamku kamienieckiego, przysięga z Wołodyjowskim, że nie podda się. Razem z Michałem wysadza się w powietrze w kamienieckiej twierdzy, kiedy dowiadują się o podpisaniu aktu kapitulacji.


Basia Jeziorkowska –poznajemy ją jako bardzo żywą i żądną przygód dziewczynę, sierotę, później odkrywamy, że jest niezwykle odważna, trzeźwo myśląca, ma bystry umysł i potrafi znaleźć wyjście z najtrudniejszych sytuacji. Początkowo kryje swoje uczucie do Michała, ponieważ on jest zainteresowany Krzysią Drohojowską, jednak kiedy okazuje się, że Krzysia wychodzi za Ketlinga, Basia sama się mu oświadcza, nie zwracając uwagi na to, że jest to wbrew obyczajom. Razem zamieszkują pod Kamieńcem Podolskim, później wymusza na mężu pozwolenie, by mogła wyjechać z nim do Chreptiowa. Jest uwielbiana przez żołnierzy, którzy bardzo szanują panią Wołodyjowską. Zakochuje się w niej Azja, czego jest nieświadoma, do czasu, aż ten wyjawia jej to i oznajmia, że nie odda jej nikomu. Basia uderza go w głowę kolbą pistoletu i ucieka, a długą wędrówkę przypłaca chorobą. Mimo ciężkich przejść wciąż chce towarzyszyć swemu mężu i wyrusza z nim do Kamieńca.


Mellechowicz, Azja Tuhajbejowicz – syn tatarskiego wodza Tuhaj-Beja, po śmierci ojca został oddany na wychowanie polskiemu szlachcicowi, nikt jednak nie wiedział przez długi czas, co się z nim stało. Dopiero po jakimś czasie czytelnik dowiaduje się, że wychowywał się u starego Nowowiejskiego, od którego uciekł, kiedy nakazano go wychłostać za zalecanie się do Ewy Nowowiejskiej. Przybrał nazwisko Mellechowicz i działał w służbie Rzeczpospolitej, jednak potajemnie snuł plany przyłączenia się do Turków. Zakochał się w Basi Wołodyjowskiej, chciał ją porwać, ale ona uderzyła go, w wyniku czego stracił przytomność, a ona w tym czasie uciekła. W ramach zemsty zabił starego Nowowiejskiego i porwał Ewę oraz Zosię, narzeczoną młodego Nowowiejskiego, przez którego później został pojmany i nabity na pal w ramach zemsty.