Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pan Wołodyjowski - Charakterystyka Michała Wołodyjowskiego

Michał Wołodyjowski to główny i tytułowy bohater ostatniej części Trylogii Henryka Sienkiewicza, która nosi tytuł „Pan Wołodyjowski”. Zwany bywa „małym rycerzem” ze względu na swój mizerny wzrost i „pierwszą szablą Rzeczpospolitej” z powodu mistrzowskiego opanowania tejże broni. Bohater ten występował we wszystkich częściach Trylogii, zawsze jawiąc się jako doskonały obrońca ojczyzny – rycerz bez skazy. Kreując tę postać Sienkiewicz wykorzystał przekazy o faktycznie żyjącym szlachcicu, Jerzym Wołodyjowskim, który także był wspaniałym wojownikiem, odbywał służbę w Chreptiowie i zginął przy obronie Kamieńca Podolskiego, kiedy w zamku w niewiadomych okolicznościach wybuchł skład prochu. Pisarz historię tego człowieka wykorzystał i ubarwił, tworząc swego bohatera literackiego.

Nasz rycerz bez skazy w czasie trwania powieści jest już mężczyzną po czterdziestce, zasłużonym w boju i posiadającym wielką sławę bohatera. To człowiek niskiego wzrostu i drobnej budowy, o pogodnym usposobieniu i wielkim sercu, w którym mieści przywiązanie do swoich przyjaciół, umiłowanie ojczyzny i kolejne miłości. Miał ożenić się z Anną Borzobohatą, jednak uczestnictwo w działaniach wojennych odwlekało zapieczętowanie ich związku, a w końcu ukochana Michała zmarła, co wywołało u niego rozgoryczenie i rozczarowanie światem. Nieszczęśliwy rycerz wstąpił do zakonu, by tam odnaleźć utracony spokój duszy. Na szczęście jego przyjaciele nie pozwolili mu zbyt długo pozostać w klasztorze i przy pomocy podstępu wyciągnęli go, można by rzec, na wolność. Przyjaciół miał Michał wielu, jego najbliższymi towarzyszami w tej części Trylogii są stary Zagłoba oraz Szkot Ketling.

Wielkie serce Wołodyjowskiego wkrótce skierowało jego uczucia w stronę Krystyny Drohojowskiej, któraKomentarze

    5 + 9 =