Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dżuma - Motyw przemiany

Epidemia wyzwala w ludziach bardzo silne emocje. Traktują dżumę  jak koniec świata, toteż wychodzą z założenia, że można albo pogrążyć się w żałości, albo pokazać swoją  prawdziwą twarz.

Taką  postawę przyjmuje Cottard, który, korzystając z nieuwagi władz, może pozwolić sobie na korzystanie z życia. Gdy dochodzi do zatrzymania choroby, popada w coraz większe odrętwienie i psychiczne przybicie.

Najbardziej wyrazistą postacią, która przechodzi metamorfozę jest jednak Rambert. Początkowo nie czujący się związany z krzywdą mieszkańców Oranu, dziennikarz stopniowo zaczyna pomagać lekarzom i zaciąga się do formacji sanitarnych. Przemiana Ramberta polega w pewnym sensie na dojrzewaniu do dorosłości. Z początku był młodzieńcem, silnym, zdrowym, pogodnym, zdeterminowanym do ucieczki z miasta. Jednak katastrofa Oranu sprawia, że odkrywa w sobie pokłady głębokiej ludzkiej moralności i humanizmu.