Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Jean Tarrou - charakterystyka • Dżuma

Mężczyzna przybył do Oranu krótko przed wybuchem epidemii. Był młodym człowiekiem, o masywnej sylwetce. Lubił spędzać czas na zabawach, charakteryzował się pogodnym usposobieniem. W trakcie epidemii stał się kronikarzem szczegółowo opisując rozgrywające się wydarzenia i rozwój choroby.

Na temat przeszłości Tarrou wiadomo niewiele. Ojciec młodzieńca był zastępcą prokuratora generalnego, a jego wybitną cechą była niezwykła pamięć, zabawna była także znajomość i rozkładu jazdy Chaixa. Tarrou podziwiał ojca. Niestety, gdy miał lat siedemnaście, uczestniczył w rozprawie prowadzonej przez ojca i był świadkiem wywalczenia przez ojca kary śmierci dla pewnego ujmującego mężczyzny. Tarrou zdał sobie sprawę, że ojciec postępował podobnie częściej. Uciekł więc z domu odwiedzając jedynie matkę. Po śmierci ojca zabrał kobietę do swojego domu, gdzie wkrótce zmarła.  Tarrou pod wpływem doświadczeń pragnął walczyć za wszelką cenę ze śmiercią. Brał udział w różnych europejskich konfliktach starając się nieść pomoc poszkodowanym. Często zastanawiał się, czy możliwa jest świętość bez Boga. Problem ten poruszał w rozmowach z Rieux, ponieważ obaj mężczyźni nieśli pomoc potrzebującym, jednak nie wierzyli w Boga.

Tarrou dążył do doskonałości moralnej i etycznej. Uważał, że cały świat jest zadżumiony i zamierzał walczyć z chorobą. Niestety poniósł w tym starciu klęskę.