Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Doktor Bernard Rieux - charakterystyka • Dżuma

Rieux, główny bohater powieści, był lekarzem w Oranie, a także narratorem. Mężczyzna miał około trzydzieści pięć lat, był średniego wzrostu. Twarz miał niemal kwadratową, czarne włosy krótko przycięte, często zaciśnięte wargi. Przypominał nieco sycylijskiego chłopa, ponieważ miał bardzo opaloną skórę, czarne włosy, a także często nosił ciemne ubranie, które dodawały mu uroku.  Rieux sprawiał wrażenie bystrego i inteligentnego człowieka, który szybko odnajdywał się w każdej sytuacji.

Lekarz nie poddał się ani razu w ciężkiej walce z epidemią dżumy. Odznaczał się wytrwałością i niezwykłą wewnętrzną siłą. W swoich działaniach był wytrwały i zacięty. Nie powołuje się w swojej walce na religię, gdyż sam widząc otaczające zło, nie wierzy w istnienie Boga. Swój zawód traktuje, jako powołanie. Życie poświęcił niesieniu pomocy chorym. Bardzo kochał także swoją żonę i cierpiał po jej śmierci.

Postawa Rieux godna jest naśladowania. Współcześnie rzadko spotyka się ludzi, którzy poświęcają się dla innych do tego stopnia.